DeFi’da airdrop furyası: Ücretsiz dağıtılan bu token’lar 700 bin dolara ulaştı

Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen MEME token'larının çoğu, Telegram gruplarında airdrop'larla dağıtıldı. Airdrop'larla ele geçen değer yaklaşık 700 bin dolara ulaştı.

dolar

DeFi endüstrisindeki heyecan hız kaybetmeden devam ediyor. Son olarak 18 Ağustos’ta piyasa sürülen MEME token’ının fiyatı kısa sürede 2 bin dolara ulaştı. Burada fiyattan daha da ilginç olan nokta, arzı sadece 28 bin olan bu token’ın çoğu, Telegram gruplarına katılan kişilere airdrop’larla dağıtıldı. Airdrop’la ele geçen değer ise yaklaşık 700 bin dolar oldu.

Etherescan’den elde edilen verilere göre; 355 MEME token almaya hak kazanan 72 kişi ilk başlarda birkaç sent eden coin’den ciddi kâr elde etmiş oldu. Son dönemde UNI airdrop’uyla ve elde edilen yüksek kârlar ile konuşulan DeFi endüstrisinde yaklaşık 10 milyar dolarlık kilitli varlık bulunuyor.

Anthony Sassano da ilk airdrop’tan yararlanma şansına sahip olan kişiydi ve konuyla ilgili 2 gün önce attığı tweet’te şunları söyledi:

“350 MEME token airdrop’undan ilk yararlanan kişilerdendim. İlk günde de sattım çünkü hiçbir işe yaramayan sıradan bir token’dı. Şimdi ise yasal bir proje haline geldi ve 350 MEME 300 bin dolar değerde…”

Sassano bunları yazdığında, yani 2 gün önce MEME token bin doların altındaydı.

Yeni “adil” dağıtım sistemi airdrop’lar

Hatırlanacağı üzere Ağustos ayında, Yearn Finance’in kurucusu Andre Cronje, sadece 30.000 arz ile özellikle kıt bir yönetim token’ı olan YFI’ın piyasaya sürüldüğünü duyurmuştu. YFI topluluğunun bu konuda en çok hoşuna giden ise insanların likidite sağlayıp onu yetiştirebildikçe (farming) daha çok YFI dağıtılmasıydı.

Görünüşe göre airdrop’lar yeniden revaçtalar… Merkeziyetsiz borsa protokolü olan Uniswap 1 Eylül’den önce borsayı en azından 1 kere kullananlara 400 UNI vermiş ve fiyat artışıyla birlikte bu airdrop’tan yararlananlar çok ciddi kazanç elde etmişlerdi. Airdrop başladığında yaklaşık 3 dolarda olan bir UNI token’ı 9 dolara kadar çıkmıştı.

MEME’de de benzer bir durum oluştu ancak kullanıcı sayısı Uniswap’a göre çok daha az…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Hasan Yanıtla

    Keşke dağıtılan dağıtılacak Air droolarla ilgili sürekli güncel bilgi verseniz onlara da sürekli erişebilsek nasıl alınır ne yapılmalı vs en azından sizin telegram kanalıniz üzerinden