DeFi’ı hedef alan tasarı, Avrupa Parlamentosundan geçti

Avrupa Parlamentosu, akıllı sözleşmelerin değişmezliğini tehlikeye atacak bir yasa tasarısı olan Veri Yasası için oy kullandı. Milletvekillerinden 500’ü teklif lehinde, 23'ü ise aleyhte oy kullanırken 110'u çekimser kaldı.

Akıllı sözleşmelerin değişmezliğine meydan okuyacak bir yasal girişim olan Veri Yasası, Avrupa Parlamentosu’ndan geçmesi için gerekli onayı aldı.

Önde gelen merkeziyetsiz borsa Curve Finance, yeni düzenlemelere “uymanın imkânsız olacağını” söylerken yeni yasa tasarısı teklifi, DeFi topluluğundan eleştiriler aldı.

Bununla ilgili en büyük endişelerden biri, akıllı sözleşmelerin “ticari sırların gizliliğini koruyabilecek” şekilde yapılması gerektiği.

“Tasarı akıllı sözleşmeleri tehdit ediyor”

Amsterdam VU Üniversitesi’nde doçent olan Thibault Schrepel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bu yeni tasarının “akıllı sözleşmeleri kimsenin tahmin edemeyeceği şekillerde tehdit ettiğini” söyledi.

Schrepel attığı tweet’te, tasarı teklifindeki 30. maddede işlemlerin sonlandırma yetkisinin kimde olduğu konusunda netlik sağlanmadığını söyledi. Schrepel takipçilerine yetkinin kimde olduğu konusuyla ilgili “Akıllı sözleşmenin oluşturucusu mu? Kamu yetkilileri mi? Mahkemeler mi?” şeklinde seslendi.

AP Komisyon Üyeleri ayrıntıları tartışacak

Avrupa Birliği’nin iç pazardan sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton, düzenlediği basın toplantısında, “Akıllı sözleşmeler için temel gereklilikleri uyumlaştırmamız gerekiyor. Bu, birlikte çalışabilirliği ve yasal kesinliği sağlayacaktır.” dedi.

Avrupa Parlamentosu üyesi Pilar del Castillo Vera da bu görüşe katılmakla birlikte, “Bu konuyu hâlâ tartışmamız gerekiyor” dedi.

Teklif şimdi AB Konseyi ve AB Komisyonu’nun ayrıntıları tartışacağı üçlü aşamaya geçecek. İlk toplantının 28 Mart’ta yapılması planlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl