DeFi protokolünde açık bulan hacker 12 milyon dolarlık wBTC çaldı

Merkeziyetsiz finans endüstrisinin hack'lenen protokollerine bir yenisi daha eklendi ve pNetwork platformundan 12 milyon dolar değerde "wrapped Bitcoin" çalındı. Platform, fonların iade edilmesi karşılığında 1,5 milyon dolarlık ödül teklifi sundu.

hack (1)

Bir çapraz zincir merkeziyetsiz finans protokolü olan pNetwork dünkü açıklamasıyla, yapılan saldırı sonucu 277 pBTC’nin çalındığını duyurdu. pNetwork ekosistemindeki bir “wrapped Bitcoin (sarılmış Bitcoin)” çeşidi olan pBTC’lerin değeri ise yaklaşık 12 milyon dolar.

Bilindiği üzere Wrapped Bitcoin de, aynı sayıda Bitcoin tarafından desteklenen, akıllı kontrat üzerinde bir token… Şu anda DeFi protokollerinde kullanılamayan Bitcoin, WBTC’ye çevrilerek işlemlerden yararlanılabiliyor. pBTC de, Ethereum ve Binance Smart Chain (BSC) gibi blok zincirlerde de kullanılabiliyor.

Hata tespit edildi

pNetwork’ten saldırıyla ilgili fazla bir detay paylaşılmadı ancak hacker’ın kod temelinde bulduğu hatadan yararlanarak pBTC’leri BSC üzerinden çekebildiği belirtildi. Yapılan açıklamada “Diğer köprüler bu saldırdan etkilenmedi. pNetwork üzerindeki diğer fonların hepsi güvendedir” denildi ve hacker’ın kullandığı hatanın tespit edildiği ve yeniden bir denetim için teklif verildiği aktarıldı.

Hacker’a 1,5 milyon dolarlık ödül teklifi

pNetwork ayrıca, çaldığı fonları geri göndermesi karşılığında saldırgana 1,5 milyon dolar ödül vereceğini duyurdu:

“Açıkları bulmak, maalesef oyunun kurallarından… Ancak hepimizi DeFi ekosisteminin büyümesini istiyoruz. Fonları geri göndermek de, bu büyümenin bir parçası olmaktır”

Binance Smart Chain üzerinde çalışan, pNetwork’ün yönetişim token’ı olan PNT son 24 saatte %18’lik düşüş görürken, şu anki fiyat ise 0.97 dolar seviyesinde… Zincirler arası bir DeFi platformu olarak pNetwork, varlıkları bir blok zincirinden diğerine taşımaya yardımcı oluyor ve bu sistem “pTokens” olarak adlandırılan sarılmış token’lar kullanarak çalışıyor.

pToken’lar; Ethereum, BSC, EOS, Polygon, Telos, xDAI ve Ultra blok zincirlerinde destekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl