Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Kötü niyetli DeFi planı, sızan Telegram mesajları ile ifşa oldu

Çok takipçili bazı Twitter hesapları tarafından kurgulanan kötü niyetli DeFi planı, Telegram mesajlarının ekran görüntülerinin sızmasıyla gün yüzüne çıktı.

gizli-toplanti (1)

Twitter’da kripto para ile ilgili ve çok takipçili yaklaşık 50 önemli isim, bir pompala-boşalt planı düzenlerken suçüstü yakalandı.

MEME airdrop’unu kaçırdıkları için hayıflanan bu grup, kripto para yatırımcıları üzerinden para kazanmak için başka bir yol arayışına girdi. Bilindiği üzere, Telegram gruplarında ücretsiz olarak dağıtılan MEME token’ı borsalarda listelenmeye başlanınca 1700 doları geçmişti.

MEME olayı iştah kabarttı

Bu grubun planı ise FEW adında yeni bir flash mob projesi oluşturmaktı. Projenin lansmanı ya da ne hakkında olduğu konusunda pek bir plan yoktu. Bununla beraber FEW token’ının fiyatını yükseltmek için onu Twitter’da tanıtacak olan üyelerine airdrop yapma niyeti açık bir şekilde vardı. Daha sonra üyeler, bu token’ları satacak ve ceplerinde fazladan birkaç bin dolar ile uzaklaşacaklardı.

Ekran görüntüleri sızdı

İşler grup üyelerinin planladığı gibi gitmedi. Aralarından biri, özel Telegram mesajlarının ekran görüntülerini sızdırdı. Grubun önde geleni, kendini DeFi eğitimcisi olarak tanıtan Ethhub.io’nun kurucu ortağı Anthony Sassano’ydu. Olayın ortaya çıkmasının ardından grup üyeleri, hızlı bir şekilde bunun bir şaka olduğunu söylediler. Açıklamalar tatmin etmediğinde ise projeden elde edilen tüm kârları bağışlayacaklarını öne sürdüler. Sonunda Sassano, bunun bir şaka olduğu şeklindeki açıklamasının zayıf olduğunu kabul etti ve niyetinin kimseyi kandırmak veya dolandırmak olmadığını belirterek özür diledi.

Sassano, FEW token’larını yakarken Alex Masmej gibi diğer üyeler de token’ın hiçbir zaman listelenmediği ve FEW token’larını yaktıkları için aslında hiçbir zarara yol açılmadığını iddia ettiler.

Bununla birlikte Twitter’daki tanıtım gönderileri nedeniyle FEW token’larının bazıları tarafından satın alındığı ortaya çıktı. Hatta FEW’in herhangi bir borsada listelenmediğini fark eden kötü niyetli kişiler, üyelerin alım satım yapmasını sağlamak amacıyla Uniswap’ta sahte FEW işlem çifti listeleyerek dolandırıcılıktan kâr elde etmeye çalıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl