Yarın süresi dolan Bitcoin opsiyonları 9.5 milyar dolar ile rekor seviyede

En büyük vadeli işlem borsası olan Deribit'teki Bitcoin açık pozisyonları tarihi seviyeye ulaştı. Yarın itibarıyla süresi dolacak olan pozisyonlar 9.5 milyar dolar ile rekor kırdı.

En büyük türev borsası olan Deribit’teki Bitcoin opsiyonlarında açık pozisyon miktarı her geçen gün artıyor. Bilindiği üzere açık pozisyonların büyümesi daha yüksek likidite ve daha fazla piyasa katılımcısı anlamına geliyor.

“Alım hareketi büyüyebilir”

Borsada işlem gören Bitcoin opsiyonlarında 9.5 milyar dolar değerden fazla açık pozisyonun süresi de yarın dolacak. Bu rakam, ay kapanışı itibarıyla borsanın şu ana kadar gördüğü en büyük seviye oldu. Deribit analistleri konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandılar:

“Cuma günü, borsa tarihinin en büyük pozisyon kapanış seviyelerinden birine işaret ediyor. 26.3 milyar dolarlık Bitcoin açık pozisyonlarının 9.5 milyar dolarlık kısmı cuma günü süresini dolduruyor. Bu da %40’lık bir orana tekabül ediyor. Şu andaki rakamlar, yüksek sayıda opsiyon sözleşmelerinin fiyat rallisinden ötürü kârda olduğunu gösteriyor. Kontrat süresi dolan paranın gittikçe büyümesi, alım hareketlerinin de ciddi şekilde artacağı anlamına gelebilir. Bu seviyenin yüksekliği yukarı doğru bir fiyat baskısı yaratabilir”

Ocak ve şubat aylarında bu rakam Deribit borsasında 3.7 milyar dolardı.

“Piyasa hala yükseliş trendinde…”

Deribit yöneticisi Luuk Strijers’e göre, türev verileri hesaba katıldığında kripto para piyasasının geneli hala yükseliş trendinde bulunuyor:

“Bu durum özellikle spot alım ve daha uzun vadeli opsiyon işlemlerin satılmasıyla elde edilebilecek taban getiriye bakıldığında net şekilde görülüyor”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl