Dev çip üreticisi Intel de kripto para madenciliğine giriyor

Tüm dünyada ciddi seviyede tartışılmasının yanında çok önemli yatırımların da yapıldığı kripto para madenciliğine dev çip üreticisi Intel de dahil oluyor. Firmanın Şubat ayında katılacağı Uluslararası Çip Konferansı'nda, düşük voltajlı ve kripto para madenciliği için özel olarak üretilen bir çip tanıtacağı belirtildi.

Dünyanın en önemli çip üreticilerinden biri olan Intel şirketi de kripto para madenciliğine adım atmaya hazırlanıyor. Şirket, Şubat ayında düzenlenecek olan bir çip konferansında, düşük voltajlı çipini tanıtacak. Konferans programında Intel’in sunumu için “Bonanza Madeni: Ultra Düşük Voltajlı Enerji Verimli Bitcoin Madenciliği ASIC” başlığının olması dikkat çekiyor. Intel, sunumu 23 Şubat günü yapacak.

Intel bu hamlesiyle birlikte, içinde Bitmain ve MicroBT gibi dev madencilik şirketlerinin olduğu sektöre de atmış olacak ve buradaki rekabet de ciddi şekilde artacak.

Nvidia özel çip çıkarmıştı

Hatırlanacağı üzere kripto para fiyatlarındaki yükseliş ve evden çalışmaların artması, kripto para madenciliğinin de bir gelir kapısı olarak görülmesine sebep olmuştu. Bitcoin madenciliğinin artık evlerden yapılamayacak kadar gelişmiş olması Ethereum başta olmak üzere diğer kripto para madenciliklerini önplâna çıkarmıştı.

İşte Nvidia ve Intel gibi ekran kartı çipleri üreticileri de yoğun taleple karşılaşmış ve fiyatlar da önemli derecede amıştı. Bu durum oyunseverlerin de tepkisini çekmişti. Nvidia şirketi, kripto para madenciliği yapılamayan ve sadece oyunculara özel bir ekran kartı çıkarırken, Intel ise bu politikayı uygulamamıştı.

Özellikle Mayıs ayında başlayan Çin yasaklarının ardından madencilik cihazlarında belli bir fiyat düşüşü olsa da, zamanla ücretler yeniden normale dönmüştü.

Bilindiği üzere Intel şirketi, Ağustos ayında da Coinbase hisselerinden bir miktar almıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl