Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD, dijital para işini ağırdan alıyor: FED Başkanı’ndan CBDC açıklaması

Jerome Powell

FED Başkanı Jerome Powell, Princeton Üniversitesi tarafından düzenlenen çevrim içi bir etkinlikte konuşma yaptı ve konuşmasında merkez bankası dijital parasına (CBDC) da değindi.

Powell, “İlk olma ihtiyacı hissetmiyoruz. Zaten ilk hamle avantajımız var, çünkü rezerv para birimiyiz.” ifadelerini kullandı.

Powell, merkez bankasının Boston şubesinin dijital dolar çalışmalarına rağmen FED’in bir dijital para çıkarmasının aylardan ziyade yıllar alacağını öngörüyor. Başkan, sözlerinin devamında bankanın teknolojiyi anlamak ve CBDC’lerle birlikte gelen politika sorularını incelemek için büyük yatırımlar yaptığını belirtti.

Powell ayrıca, FED’in CBDC’leri araştırmasını sağlayan şeyin özel sektörün -kripto para birimleri gibi- özel para yaratma yetisi olduğunu kabul etti.

Şu anda dünyanın dört bir yanından birçok merkez bankası, kendi dijital paralarını çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. Buna Türkiye de dahil. Çin bu konuda önemli bir mesafe kat etti ve ülke, son birkaç aydır dijital parasını sosyal yaşamda deniyor.

Öte yandan Avrupa da bir dijital euro üzerinde çalışıyor. Dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, “ECB olarak, dijital euro için çok ciddi bir konsültasyon yaptık. Yüksek derecede katılım oldu. 8 binden fazla insan çevrimiçi olarak programımıza katıldı ve yüksek seviyede cevaplar verdiler. Bu yüzden yolumuza devam ediyoruz. Avrupalıların taleplerine cevap verebilen güvenli bir sistem yaratmak için dikkatli şekilde ama durmadan devam ediyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Lagarde, devamında “Hızlı değil, sağlam gitmeliyiz. Sürecin 5 yıldan fazla sürmemesini umuyorum” şeklinde konuşmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl