Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2

Merkez bankaları yarışta: Japonya da dijital para testlerini başlatıyor

Japonya Merkez Bankası başkanı Haruhiko Kuroda, dijital para testlerinin bahar aylarında başlatılacağını açıkladı.

japonya

Tüm dünya merkez bankalarında adeta bir dijital para furyası yaşanıyor. Çin, Fransa, Litvanya gibi ülkelerin ciddi adımlarının ardından bir süredir bu konuda adımlar atmaya hazırlanan Japonya’dan da en sonunda beklenen hamle geldi. Japonya Merkez Bankası başkanı Haruhiko Kuroda dün yaptığı açıklamada CBDC yani merkez bankası dijital parası için bahar aylarında testlerin başlayacağını söyledi.

Deneyler ilk olarak dijital yen gerekliliklerini ortaya çıkarmak için yapılacak. Kuroda ayrıca Japonya Merkez Bankası’nın pandeminin yarattığı ekonomik krizi yok etmek için çok güçlü araçlara sahip olduğunu ve parasal önlemler almak için hazır olduklarını belirtti.

Güney Kore de geçtiğimiz hafta 2021 yılı içinde dijital para çalışmalarına başlayacağını açıklamış ancak spesifik bir tarih belirtmemişti. Bölgenin önemli güçlerinden Çin de ülkenin güneyindeki Shenzen bölgesinde dijital yuan çalışmalarına kısa süre içinde başlayacak. Pilot bölge olarak seçilen Shenzen’de 50 bin kişinin dijital cüzdanlarına “airdrop” yoluyla dijital yuan yüklenecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl