Dijital varlık fonlarından 142 milyonluk rekor çıkış: En büyük pay Bitcoin’de

Kasım ayında 69 bin dolarla rekor kıran Bitcoin'in daha sonraki kısa dönemde ciddi düşüşler yaşaması, daha çok kurumsal firmaların tercih ettiği dijital varlık fonlarına da büyük darbe vurdu. Yatırımcılar Bitcoin, Ethereum'dan önemli çıkışlar yaparken, Solana ve Polkadot fonlarına olan girişler de dikkat çekiyor.

Bitcoin’deki düşüşün güçlenmesiyle son dönemde diğer kripto paralarda da büyük geri çekilişler yaşanırken, dijital varlık yatırım fonlarında da haftalık bazda en büyük çıkış görüldü.

17 haftalık girişlerin ardından gelen rekor çıkış

Avrupa’nın en büyük dijital varlık yöneticisi CoinShares’in yeni raporuna göre 10-17 Aralık haftasında dijital varlık fonlarından 142 milyon dolarlık rekor düzeyde çıkışlar oldu. Bu yüksek çıkışın 17 haftalık üst üste yaşanan fon girişlerinden sonraki ilk çıkışta yaşanması da dikkat çekti. Bundan önceki en yüksek haftalık fon çıkışı ise Haziran ayındaydı ve 97 milyon dolar değerdeydi.

Bitcoin’de 89 milyon dolar

Rekor seviyede yaşanan çıkışlarda en büyük pay tahmin edildiği üzere Bitcoin odaklı fonlarındı. Bir önceki hafta 145 milyon dolar yatırım alan Bitcoin fonlarından bu hafta 89 milyon dolarlık çıkış oldu.

“Sadece dijital varlıklar değil…”

CoinShares’in raporunda çıkışların muhtemel sebeplerine de değinildi. Raporda, son dönemde sadece dijital varlıklardan değil, tüm risk içeren varlıklardan çıkışların olduğu belirtilirken, tetikleyici sebeplerden birinin ise ABD Merkez Bankası’nın, parasal genişlemeyi yavaşlatma çabası olabileceğiz yazıldı.

Raporda ayrıca 2021 yılında kripto para fonlarına girişlerin 9.5 milyar dolar ile rekor kırdığı, bu rakamın 2020’den 6.7 milyar dolar daha fazla olduğu da belirtildi.

Ethereum‘dan çıkan fon değeri 63.6 milyon dolar olurken, Solana’ya 6.7 milyon dolar, Polkadot’a 2.5 milyon dolar, Cardano’ya da 500 bin dolar ve Ripple‘a ise 300 bin dolar girişin olması dikkat çekti.

ProShares ETF’inden bu hafta 33.4 milyon dolarlık çıkış olurken Purpose ETF’i ise 72.8 milyon dolarlık yatırım aldı. En büyük dijital varlık fonu konumunu da, 43.6 milyar dolar ile Grayscale korumaya devam ediyor. Toplam dijital varlık fon değeri ise 64 milyar dolar seviyesinde…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl