Elon Musk ve Jack Dorsey’in mesajları ortaya çıktı: Dogecoin planı

Elon Musk ile Twitter arasında süregelen davada, Musk ve Dorsey'in arasındaki mesajlar da ortaya çıktı. Bu mesajlarda, Musk'ın kullanıcıların tweet atabilmeleri için 0.1 DOGE ile ödeme yapmaları gibi bir fikri de olduğu görüldü.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ve Twitter arasında aylardır devam eden süreçte mahkemenin halka açtığı mesajlar olayı farklı bir boyuta taşımaya başlıyor. Ortaya çıkan konuşmalarda, eski Twitter CEO’su Jack Dorsey’in 44 milyar dolarlık anlaşmadan bir yıl önce Elon Musk’ı Twitter’a dahil etmeye çalıştığı görüldü.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almaya yönelik tartışmalı girişimi sırasında, eski CEO ve Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, Tesla CEO’suna platformun “bir vakıf tarafından finanse edilen açık kaynaklı bir protokole dayanması gerektiğini” söyledi. Dorsey Twitter yönetim kurulundan ayrılmadan önce gönderdiği mesajında Musk, Dorsey’in ifade ettiği vizyonu “oldukça ilginç” olarak nitelendiriyor.

Yazışmalar, Musk’ın Twitter ve Yönetim Kurulu ile devam eden davasında yasal inceleme sürecinin bir parçası olarak ortaya çıktı. Twitter, bu delillerle milyarderi hizmeti satın alma teklifine bağlı tutmaya çalışıyor. Davanın delilleri, Musk’ın aralarında Dorsey, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Oracle’ın kurucu ortağı Larry Ellison ve yatırımcı-podcaster Jason Calcanis’in de bulunduğu çeşitli önde gelen teknoloji oyuncularıyla yaptığı mesajlaşmalardan oluşan bir arşiv.

Dorsey ile Musk arasındaki konuşmada Signal ayrıntısı

​​Dorsey diğer mesajlarında “Yeni bir platforma ihtiyaç var. Bu bir şirket olamaz. Bu yüzden ayrıldım” dedi. Musk ise hızla yanıt vererek “Nasıl görünmeli?” diye sordu. Dorsey, Twitter’ın şifreli mesajlaşma uygulamasına atıfta bulunarak, “Bunun, protokolün sahibi olmayan bir tür vakıf tarafından finanse edilen, yalnızca onu geliştiren açık kaynaklı bir protokol olması gerektiğine inanıyorum. Tıpkı Signal’in yaptığı gibi. Bir reklam modeli olmayacak.” dedi. Dorsey sözlerine, “Eğer arkasında merkezi bir varlık varsa, saldırıya uğrayacaktır” şeklinde devam etti.
Bu fikre sıcak bakıyormuş gibi görünen Musk, “Bence hem Twitter’ı daha iyi bir yöne taşımaya hem de merkeziyetsiz yeni bir şey yapmaya değer” dedi.

Mesajlar, ikilinin ve diğer ünlü isimlerin Twitter’ın yerini alacak gizlilik odaklı ve blok zinciri tabanlı bir hizmetin olasılıklarını tartıştıklarını gösteriyor.

Musk’ın bir mesajında, Twitter gibi hem ödeme hem de kısa mesaj/link gönderimi yapan bir blok zinciri sosyal medya sistemi için bir fikri olduğunu söylediği görülüyor.

Musk’a potansiyel projeye liderlik etmesi için önerilen isimlerden biri de Matter Labs baş mühendisi olan Anthony Rose’du.

Musk’ın Twitter planı: Paylaşımların Dogecoin ile yapılması

Mesajlaşmalara göre, Musk’ın ayrıca platformda en sevdiği kripto para birimi olan Dogecoin’i kullanmak gibi bir fikri de vardı. Musk, kullanıcıların tweet atabilmeleri için 0.1 DOGE ile ödeme yapmalarını sağlayacağını da söyledi. Tesla CEO’su “Benim B planım Twitter’ın blok zinciri tabanlı bir versiyonu, burada ‘tweet’ler’ işlemin içine yorum olarak gömülüyor” diye yazdı.

Musk’a göre fikir, kullanıcıların zincir üstü bir mesaj kaydetmek için küçük bir miktar ödemesini sağlamak ve böylelikle spam ve botların çoğunu azaltmak.

Elon Musk ve FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın danışmanı arasındaki mesajlaşmalar

Bu arada, dün ortaya çıkan mesajlarda FTX borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried’in Twitter’ı satın almayı düşündüğü ortaya çıkmıştı.

Sam Bankman Fried’in üst düzey danışmanı Will MacAskill’in Elon Musk’a, kripto milyarderinin Twitter’ı satın almakla “potansiyel olarak ilgilendiğini” yazdığı ve ikili arasında görüşme ayarlamaya çalıştığı mesajlar ifşa edilmişti.

➤ Dogecoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl