Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dogecoin, iki yıl aradan sonra ilk kez güncellenecek

dogecoin

Son dönemde dünyanın en zengin ismi Elon Musk dahil olmak üzere ünlüler dünyasının hakkında paylaşımlar yaptığı ve ciddi bir fiyat artışı yaşayan Dogecoin, iki yıl aradan sonra ilk kez güncellenecek.

Dogecoin, 2013 yılında Bitcoin‘in kodu temel alınarak oluşturuldu. “Şaka parası” olarak hayata geçirilen projenin kurucusu Billy Markus, Dogecoin’i birkaç saat içinde yaptığını ifade ediyor.

GitHub’a bakıldığında Dogecoin’in yazılımının en son iki yıl önce güncellendiği anlaşılıyor. Fiyattaki yükselişle beraber dikkatler bu tarafa çevrildi. CoinDesk’e konuşan Dogecoin’in lider geliştiricisi Ross Nicoll, “İnsanlar bunun bir ‘şaka parası’ olduğunu söylüyorlar ancak biz kod ile ilgilenme konusunda çok itinalı davranıyoruz. Fiyat yükseldiğinde dikkatler yeniden canlandı ve para birimini çalışır durumda tutmayı istiyoruz.” dedi.

Dogecoin’in mevcut fiyatlarla 1.7 milyon dolarlık bir geliştirici fonu bulunuyor. Bu fon, topluluk tarafından yapılan bağışlarla oluşuyor. Nicoll, geliştiricilerin fondaki parayı, çoklu imzalı bir cüzdan aracılığıyla paylaştığını söyledi.

Ekip, yakın zaman önce Dogecoin’de ölçeklendirme sorunları olduğunu fark etti. Nicoll, geçtiğimiz ay boyunca, Dogecoin kaynak kodunu çalıştıran ve ağın işlem geçmişini kaydeden tam node sayısının birkaç yüz iken 1300’ün üzerine çıktığını belirtti. Bununla birlikte, Dogecoin node’larının çoğu, varsayılan bir ayar olarak yalnızca giden bağlantılara izin veriyor. Bu da ağın topoğrafyasını kusurlu hâle getiriyor. Yüzlerce node’un ağın geri kalanına sadece tek yönlü bir bağlantısı olması nedeniyle bazı cüzdanlar senkronizasyonda sorun yaşıyor.

Nicoll ve diğer ekip üyeleri, önce bu sorunu ele alıyor. Ayrıca Dogecoin’in geliştirilmesinin neredeyse durmuş olmasından bu yana Bitcoin Core’de yapılan güncellemeleri Dogecoin’e uyarlamak için çalışıyorlar. Güncellemenin önümüzdeki aylarda yayınlanması hedefleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl