Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

BDDK’dan bankalara dolar soruşturması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini "yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde" döviz alımına yönlendiren bankalarla ilgili şikayetler üzerine inceleme başlattığını duyurdu. Hem BDDK hem SPK ayrıca JPMorgan'ı da yayınladığı raporun finansal piyasalarda oynaklığa neden olduğu gerekçesiyle soruşturacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini “yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde” döviz alımına yönlendiren bankalarla ilgili şikayetler üzerine inceleme başlattığını bildirdi.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçlerin yürütüleceği, iletilecek tüm bilgi ve şikayetlerin yakında takip edilerek değerlendirileceği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemde bazı bankaların müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair kurumumuza yoğun şikayetler ulaşmıştır.

Konu hakkında kurumumuzca inceleme ve soruşturma başlatılmış olup ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir. İletilecek tüm bilgi ve şikayetler kurumumuzca yakından takip edilip değerlendirilecektir.”

JPMorgan’a da inceleme

Kurumdan yapılan ikinci açıklamada JPMorgan için de soruşturma başlatıldığı duyuruldu. BDDK, bu konuyla ilgili olarak “22 Mart 2019 tarihinde JP Morgan tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle finansal piyasalarda oynaklığa ve özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda kurumumuza iletilen yoğun şikayetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme başlatılmış olup, gerekli idari ve hukuki süreç yürütülecektir.” açıklamasını yaptı.

SPK da JPMorgan’ı soruşturuyor

BDDK‘nın ardından SPK‘dan da benzer bir açıklama geldi. Kurul açıklamasında “22.03.2019 tarihinde JPMorgan Chase & Co. tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı içeriği nedeniyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik olarak Kurumumuza iletilen şikayetler çerçevesinde, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl