Palihapitiya’dan kripto para yorumu: Muhtemelen yükseliş başlıyor

Bitcoin'in 100 dolar olduğu dönemlerde yatırım yapan ve daha önce en büyük kripto paranın 1 milyon dolara çıkacağı tahmininde bulunan başarılı girşimci Chamath Palihapitiya, katıldığı podcast'te kripto paralarda düşüş döneminin bittiğini düşündüğünü söyledi. Palihapitiya, "Politika ve finans çevrelerinde belirsizlik sona ermiş gözüküyor. Kötü haberler daha önceden fiyatlandı. Artık yükseliş dönemine girdiğimizi düşünüyorum" dedi.

palihapitiya

2007 ile 2011 yılları arasında Facebook’ta yöneticilik yapan, daha sonra ise kendi firmasını kuran 1.2 milyar dolar serveti bulunan Amerikan-Kanadalı iş insanı Chamath Palihapitiya, düzenli olarak katıldığı All-In Podcast programında kripto para gündemini değerlendirdi.

“Belirsizlikler fiyatlandı ve bitti”

Sri Lanka doğumlu olan ve şu anda hem Amerikan hem de Kanada vatandaşlığı bulunan Palihapitiya, hem Rusya-Ukrayna savaşı hem de Fed kararıyla ilgili birçok belirsizliğin sona erdiğini belirtti:

“Bence artık belli bir yükseliş döneminin başlangıcındayız. Önümüzdeki 1 veya 1,5 aylık süreçte kötü haber bulunmuyor. Kötü haberlerin çoğu zaten fiyatlanmıştı. Bunca yıldır benim öğrendiğim şey, piyasaların iyi ya da kötü haber fark etmeden davrandığı… İyi ve kötü haberleri eşit şekilde fiyatlandırıyorlar. Ama piyasaların en sevmediği şey belirsizliktir. Bu yüzden, geçtiğimiz hafta gerçekten önemliydi. Hem Rusya-Ukrayna savaşı hem de Fed kararıyla ilgili belirsizlikler sona erdi. Rusya ve Ukrayna orta yolu bulmaya çalışıyor. Fed de, uzun zamandır beklenen toplantısını yaptı. 25 baz puan artırdılar ve aslında önümüzdeki 2 senenin bir yol haritası belli oldu”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Willy Woo: Bitcoin’de artık 4 yıllık döngüler yok

“Rusya nükleer silah kullanmazsa…”

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın da piyasalarda çoğunlukla fiyatlandığını belirten 1.2 milyar dolarlık girişimci, bu ortamı bozabilecek tek olasılığın Rusya’nın savaşı bir anda kızıştırması ya da nükleer silah kullanması olduğunu, bunun da çok düşük ihtimal dahilinde kaldığını söyledi:

“İyiye gidişatta tek bozucu etken savaşın bir anda gerginleşmesi olur. Bence çok düşük olasılık ama Rusya’nın nükleer silah kullanması ya da başka bir tahmin edilemez hamle yapması bu ortamı bozabilir. İki taraf da şu an görüşmeleri sürdürüyor. Zaten hiçbir barış şansı olmasaydı bu görüşmeler de olmazdı.”

“Perakende yatırımcının tersini yapan kazanır”

Küçük yatırımcının her zaman olduğu gibi düşüşlere dayanamadığını ve iyi bir indikatör olmadığını belirten Palihapitiya şu yorumu yaptı:

“Perakende yatırımcının hareketleri hiçbir konuda gösterge olarak alınmaz. Hatta, onların yaptığının tam tersi işlemler yaparsanız para kazanırsınız. Bu senenin başından bu yana, perakende yatırımcı net bir alıcıydı. Onlar alım yaparken, piyasa hep düştü. En sonunda da Mart ayının başında, perakende yatırımcı teslim oldu. Aynı gün paylaşım yaptım be ‘İşte şimdi alım zamanı’ dedim. Ve gerçekten de o zamandan bu yana piyasa hep yükseldi. Çünkü ödenecek yüklü bir vergi faturanız varsa, ödemeleriniz varsa, teslim olmak zorundasınız. Sonuç olarak yönümüz neresi? Bence yukarı gideceğiz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl