Dünyaca ünlü podcast’çi Joe Rogan: Kripto paralara çok güveniyorum

Dünyaca ünlü podcast'çi Joe Rogan, son programında bir başka ünlü podcast'çi Adam Curry'yi konuk etti. İkili özgürlükler ve gençlerin geleceği konusunu tartışırken, konu Bitcoin ve kripto paralara geldi. Rogan, Bitcoin ve Ethereum başta kripto paralara güvendiğini söyleyince, Adam Curry ise Bitcoin'in Ethereum'dan farklı olduğunu belirtip, kısıtlı arzına vurgu yaptı.

“Podcast’in babası” olarak bilinen eski MTV VJ’lerinden Adam Curry, şu anda dünyanın en ünlü podcast programcısı konumundaki Joe Rogan’ın “The Joe Rogan Experience” adlı programına konuk oldu. Bir süredir koronavirüs aşılarının zorunlu kılınmasıyla ilgili önemli bilim adamlarıyla programlar yapmasıyla ilgiyi daha da üzerine çeken Rogan’ın programında konu Bitcoin’e geldi ve iki taraf da en büyük kripto para konusunda olumlu yorumlar yaptı.

“Artık iki yolum var, podcast ve Bitcoin”

Joe Rogan artık gençlerin, büyükler tarafından zorla bazı fikirleri kabul etmek zorunda kalmadığını belirtirken, Adam Curry ise genç jenerasyonun artık kendi yolunda gitme konusunda teknolojinin de yardımıyla daha rahat olduğunu söyledi. Bitcoin’in bu konudaki önemine değinen Adam Curry şu ifadeleri kullandı:

“Gençler artık büyük resmi görüyor ve kendilerine göre paralel bir sistem ve ağ kuruyorlar. Benim de iki yolum var. Podcast yapma ve Bitcoin… Podcast ile işimi, Bitcoin ile de paramı koruyorum. Paramı korumaktan kastım ise dolar karşısındaki fiyatına bakmamak… Daha genel konuşuyorum. Gelecekte bence Bitcoin’in her şeyi çözen bir varlık olarak göreceğiz. Artık para sistemi bozuldu. Berbat hale geldi. Şu anki para sistemi yüzünden savaşlar çıkıyor. Çünkü para, petrole bağlı… Onu korumak için petrolu koruyacak şekilde savaş gerekiyor. Ben Amerika’yı seviyorum. Ama ne zamanki Fed kanunu hayatımıza girdi ve bu bankacılık sistemi geldi. Darmadağın olduk.”

Bitcoin ve Ethereum tartışması…

Curry’nin sözlerinden sonra konuşan Joe Rogan da, başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara güvendiğini belirtti:

“Kripto paralara çok fazla güveniyorum. Aslında onlar hakkında çok fazla bilgim yok. Bitcoin ve Ethereum şu anda insanların en çok konuştuğu kripto paralar olarak gözüküyor. Benim düşüncem ise bu varlıklar ya yok olacaklar ya da bizim gemiyi düzgün götürmemize yardım edecekler. İkisinden biri olacak gibi geliyor.”

Rogan’ın Bitcoin ve Ethereum’u benzer gördüğü şeklinde yorum yapmasına ise Curry itiraz etti:

“Bu programda bunu söylemezsem, insanlar beni fena halde döverler! Bitcoin ile Ethereum aynı değil. Bitcoin’in 21 milyonluk arzı var. Bu değiştirilemez bir rakam. Bunu Ethereum için söyleyemezsiniz. Ana nokta bu. Ayrıca bir CEO yok. Ancak Ethereum’un geçmişinde yer alan insanların etkisi hala büyük. Metaverse’e yatırım yapan VC’ler… Aslında ben NFT’leri seviyorum. Ama sen bir NFT’ye sahipken aslında hiçbir şeye sahip değilsin ve mutlusun… Reklam şirketleri NFT’lerden çok ciddi paralar kazanıyorlar. Silikon Vadisi tarafından kontrol edilen metaverse ve NFT’ler önemli olur ama onlar da hiçbir işe yaramayan coin’lerini satacaklar.”

“Gerçek plân Fed kontrollü bir CBDC çıkarmak”

Rogan, Apple’ın da bir coin çıkarıp insanların şirkete yatırım yapma ihtimalinin oluşup oluşmayacağını da sorarken Curry ise Facebook’un bunu Libra ile denediğini ancak ABD hükumetinin sert şekilde “Hayır” dediğini belirtti:

“Aslında plân Facebook ya da Apple’ın coin çıkarması değil. Plân CBDC çıkarmak. Bugün nasıl Venmo kullanıyorsan onu da kullanacaksın. Ama kontrol Fed’de olacak ve seni tamamen kontrol edecekler.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl