Celsius’tan durdurma kararı öncesi devasa ETH ve BTC transferleri

Kripto para borç verme platformu Celsius'un çekim işlemlerini askıya aldığını duyurması piyasada ciddi düşüşlerin yaşanmasına sebep olurken, platformun açıklamadan önce FTX borsasına 310 milyon dolarlık kripto para aktardığı ortaya çıktı. Celsius'un son üç günde borsaya gönderdiği ETH ve BTC varlıklarının toplam değeri ise 400 milyon dolara yaklaşıyor.

Kripto para piyasaları 1 ayda ikinci kez önemli bir düşüş hareketine tanıklık ediyor. Mayıs ayı başındaki LUNA çöküşünün ardından 24 bin 200 dolara düşen Bitcoin, ilerleyen haftalarda 32 bin doların üzerine çıkmayı başarmışsa da, daha sonra yeniden 29 bin dolar seviyesine gerilemişti.

Dün gece itibariyle 27 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, Celsius’un TSİ sabaha karşı çekme işlemlerini durdurduğunu açıklamasının ardından ise düşüşünü daha da sertleştirdi ve 25 bin doların da altına indi.

Açıklama öncesi dikkat çeken transferler

Celsius’un çekim işlemlerini durdurması iflas şüphelerini daha da artırırken, platformun durdurma açıklaması öncesi 160 milyon dolara yakın iki transferi de gözlerden kaçmadı. Celsius, çekim işlemlerini askıya almadan saatler önce 50 bin ETH (yaklaşık 69 milyon $) ve 9 bin 500 WBTC’yi (yaklaşık 240 milyon $) FTX borsasına gönderdi.

Celsius’un dün ve ondan önceki gün de borsaya ETH aktardığı, bugünküyle beraber aktarılan toplam miktarın üç günde 104 bin ETH’yi (yaklaşık 138 milyon $) bulduğu belirlendi.

Celsius cüzdanından sadece bugün 9500 WBTC çıktı, kaynak: Etherscan

CEL düşmeye devam ediyor

Öte yandan Celsius’un kendi token’ı olan CEL’deki erime de ciddi oranlara ulaştı. Açıklamanın yapıldığı anlarda 0.60 dolardan 0.40 doların altına inen CEL, haberin yazıldığı dakikalarda ise 0.18 dolardan işlem görüyor. Yine bu açıklamayla birlikte düşen Bitcoin de, 25 bin 300 dolardan fiyatlanıyor.

Celsius’un ETH’lerinin büyük bölümünün bulunduğu belirtilen stETH de Ethereum karşısındaki düşüşünü sürdürüyor. 1 stETH şu anda 0.94 ETH’ye inmiş durumda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl