dYdX nedir? DYDX token ve platformla ilgili merak edilenler

Kullanıcılarına yaptığı airdrop ile kripto ekosisteminde ses getiren dYdX platformu, binlerce dolar değerinde token dağıttı. dYdX borsasının, topluluk tarafından yönetilme modeli ve kullanıcı dostu arayüzü ile dizayn edilmiş bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Platform ile aynı isme sahip dYdX token’ın, diğer yönetişim token’larından farklı bir oy sayım mekanizması var. Geliştirdiği akıllı sözleşme tipleri ile teknolojik olarak güçlü bir konumda olması da bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda, dYdX coin nedir ve platformu nasıl kullanılır sorularına yanıt arayacağız.

[toc]

 • Kısaltması: dYdX
 • Blok zinciri: Ethereum
 • Token tipi: “Governance”, yönetişim token’ı
 • Toplam arz: 1,000,000,000
 • Dolaşımda: 55,679,060 (10 Eylül 2021 itibari ile)

dYdX ekibi

Projenin kurucu ismi Antonio Juliano, Coinbase ve Uber gibi global kurumlarda yazılım mühendisliği yapmış başarılı bir isimdir. Merkeziyetsiz internet için geliştirdiği ve kendisinin kurmuş olduğu Weipoint isimli bir arama motoru mevcut. Hem yazılım mühendisliği hem de girişimcilik alanında edindiği tecrübelerinin kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Firmanın, yazının yazıldığı an itibari ile, 26 adet çalışanı var ve farklı departmanlarda çalışacak ekip arkadaşları aradıklarını da belirtelim.

dYdX nereden satın alınır?

Yaptığı airdrop ile dikkatleri üzerine çeken platformun token’ı birçok popüler kripto para borsasında listelenmeye başladı. dYdX token’ı; Binance, Huobi, OKEx ve Crypto.com gibi merkezi ve global borsalardan satın alabilirsiniz. Ayrıca; Uniswap, Sushiswap ve 1inch gibi merkeziyetsiz borsalarda da işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

DYDX’i listeleyen kripto para borsaları

Akıllı sözleşmeler

dYdX, Ethereum temelli ve merkeziyetsiz olan herhangi bir borsa ile çalışmada uyumludur. Buna paralel olarak, Ethereum üzerinde geliştirilen akıllı sözleşme sayesinde marjin al-sat için güven ortamı oluşturduğu platformun bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Platformu destekleyen altı adet akıllı sözleşme geliştirilmiş. Böylelikle, farklı fonksiyonlara sahip akıllı sözleşmeler sayesinde güven ortamı sağlanıyor. Kısaca akıllı sözleşmelere göz atmak gerekirse;

 • dYdX Token Sözleşmesi: Belirli sürelerle alınan “snapshot” yani kesitler sayesinde, cüzdan adreslerinin seçme ve seçilme hakkını sağlar.
 • dYdX Yönetim Sözleşmesi: Platform özelinde yapılan teklifleri ve onaylanması durumunda uygulayıcı sözleşme devreye girer.
 • dYdX Uygulama Sözleşmesi: Yönetim üzerinde gerçekleşen transferleri bekletebilir, iptal edebilir ya da gerçekleştirebilir. Beklenen transferler uygulama sözleşmesinin baz aldığı süre boyunca bekletilir.,
 • dYdX Öncelikli Zaman Kilidi Sözleşmesi: Transferlerin öncelikli olup olmaması esas alınır. Buna ek olarak, belirlenen öncelik süresi (7 gün) içerisine dahil edilir.
 • dYdX Yönetim Stratejisi Sözleşmesi: Oy sayımı için gereken stratejiyi içeren bir akıllı sözleşmedir.
 • Güvenlik Modülü Sözleşmesi: dYdX token’ların stake edilmesi, stake edilen pozisyonları ve getirilerini gerçekleştiren sözleşmedir. Ayrıca, stake eden kişilerin oy hakkını da tutar..

Platform incelemesi

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan platforma, bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Platform içerisinde oylama, yönetim, stake ve al-sat gibi kısımlar bulunuyor. Menüden bütün kısımlara kolaylıkla ulaşmak mümkün gözüküyor.

dYdX borsası, çoklu cüzdan desteği sunuyor ve bu cüzdanların arasında Metamask, Coinbase Wallet ve Trust gibi sıklıkla tercih edilen dijital cüzdanların olduğunu belirtelim. Kullandığınız dijital cüzdanı eşleştirdikten sonra stake ve yönetim işlemlerine dahil olabilirsiniz.

Peki, bu yönetim ve stake özellikleri nasıl gerçekleşiyor? Platformda aktif ve geçmiş olan yönetim teklifleri görüntülenebilir. Aktif olanlarda ise oy kullanılabilir. Ayrıca, DYDX ya da stkDYDX tutan kullanıcıların teklif yapma ve oy verme hakkı var. Panel sayesinde, kullanıcılar oylarını ve tekliflerini görüntüleyebilirler.

Stake yani token kilitleyerek gelir elde etme özelliği ise oldukça basit bir şekilde gerçekleşiyor. Kullanıcılar USDC stabil kripto parayı ya DYDX token’ı kilitleyerek stake ödüllerinden faydalanabiliyorlar. Son olarak, al-sat ödülü diye bir ödül olduğunu da belirtelim. Al-sat ödülü sayesinde 28 günde bir, dYdX borsası üzerinde yaptıkları işlemler neticesinde ödül kazanabiliyorlar.

Borsanın can alıcı kısmı olan al-sat ile ilgilenmek istiyorsanız bağlantıya tıklayarak dXdY borsasına erişebilirsiniz.

dYdX borsası

Layer 2 çözüme sahip olan borsaya üye olmak oldukça kısa sürüyor. Şimdilik platform üzerinde 23 tane farklı altcoin, al-sat işlemine açık olarak gözüküyor. dYdX’in yakaladığı ivme göz önünde bulundurulduğunda, bu sayının artma ihtimalini olası duruyor.

Diğer borsalardan alışık olduğumuz bir görünüm ile karşı karşıyayız. Çekme ve yatırma işleminin yanı sıra token eşlerini seçebileceğiniz sütun en solda bulunuyor. Sağ tarafı ise alım-satım defteri olarak sütun halinde ayrılmış. Spot ve margin al-satın bir arada olduğu menü üzerinden kolaylıkla işlem tipleri arasında geçiş yapılabilir.

Platform, DAI ve USDC kullanımını ön plana çıkarmış. Hatta, USDT işlemlerine güvenmeyen kullanıcılar için BTC-USD vadelilerin USDC stabil kripto parası üzerinde gerçekleştiği platformun sitesinde belirtilmiş.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl