Ekonomist Nouriel Roubini’den Fed eksenli çöküş uyarısı

'Dr. Kıyamet’ lakabıyla tanınan ekonomist Nouriel Roubini, piyasalarda destansı bir çöküş yaşanabileceği konusunda uyardı. Roubini enflasyon, işsizlik ve durgunluktan oluşan zehirli bir kombinasyondan endişe ettiğini belirtti. Roubini’ye göre, Fed'in faiz artırımları nedeniyle hisse senetleri yüzde 35 daha düşebilir.

2000’lerin sonunda ABD’deki emlak balonunun çöküşü ile 2008’de ABD’de başlayan finansal krizi iki yıl önceden öngören ve ‘Dr. Kıyamet’ olarak anılan Nouriel Roubini, yatırımcıları tarihi bir piyasa çöküşüne hazırlanmaları konusunda uyararak ABD ekonomisinin daralan üretim, yükselen enflasyon ve artan işsizlik bataklığına saplanabileceğini öne sürdü.

“Ekonomik büyüme durabilir, işsizlik artabilir”

New York Üniversitesi ekonomi profesörü, yakın zaman önce gerçekleşen eToro web semineri sırasında endişe verici öngörüsünü paylaştı. Federal Rezerv’in enflasyonu engellemek için faiz oranlarını iki katına çıkararak yüzde 5’e yükseltmesi gerekebileceğini, ancak bu seviyeye çıkmanın ekonomik büyümeyi durdurabileceğini ve işsizlikte artışa neden olabileceğini savundu.

Roubini ayrıca, faiz oranlarının artırılmasının Amerikalı tüketiciler, şirketler ve diğer kuruluşların son on yılda agresif bir şekilde borçlandırdığını belirterek faiz maliyetlerinin artması halinde kredilerini geri ödemekte zorlanabileceklerini açıkladı.

Roubini, enflasyonu dizginlemek için gereken faiz artışlarının ekonomiyi çökertebileceğini ve hisse senetleri, tahviller, konut, kredi, özel sermaye ve ekonomik balon alanındaki diğer varlıklarda çöküşlere neden olabileceğini söyledi. Roubini, bu durumun merkez bankasını enflasyonla mücadeleden vazgeçmeye teşvik etmesi halinde, fiyat artışlarının da kontrolden çıkabileceğini sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Coinbase’deki hata binlerce dolar kazandırdı

“Küresel mali krizin en kötüsü yaşanabilir”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin küresel gıda ve yakıt tedarikini sekteye uğratarak bir nevi kriz yaratması, COVID-19 salgınının karantina ve uluslararası ticareti kısıtlamaya devam etmesiyle körüklenen inatçı enflasyonun, Fed’i ABD ekonomisi için kaçındığı durgunluktan daha derin bir durgunluğa sürüklemeye zorlayabileceği söyleniyor.
Roubini, Stagflasyonist (ekonomide daralma) bir borç krizinden endişe ettiğini, çünkü arz şokları açısından 1970’lerin ve çok fazla borç nedeniyle küresel mali krizin en kötüsünün yaşanabileceğinin altını çizerek bu kombinasyonun çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

“Hisse senetleri yüzde 35 daha düşebilir”

2000’lerin sonunda ABD’deki emlak balonunun çöküşünü öngören az sayıdaki uzmandan biri olan ekonomist, hisse senetlerindeki son toparlanmayı da büyük olasılıkla bir ayı piyasası rallisi olarak değerlendirdi. ABD ekonomisinin, Fed’in faiz artırımları nedeniyle “sert düşüş” yaşaması halinde, hisse senetlerinin yüzde 35 daha düşebileceği konusunda da uyardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl