El Salvador Başkanı Bukele’den “Endişeliyiz” diyen BoE başkanına ironik cevap

Haziran ayında önce Bitcoin yasasını geçiren, Eylül ayında da bu yasayı yürürlüğe koyan El Salvador, sahip olduğu Bitcoin sayısını her geçen gün artırırken, dünyanın önemli kurumlarının da tepkisini çekmeye devam ediyor.

IMF ve Dünya Bankası derken son olarak ise İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey, El Salvador’un “Bitcoin şehri” hamlesinden sonra “Bir ülkenin Bitcoin’i ulusal bir para olarak ilân etmesi beni endişelendiriyor. Beni bu anlamda en çok korkutan ise El Salvador halkının, Bitcoin’in doğası ve sahip olduğu volatilite hakkında bilgi sahibi olup olmadığı…” demişti.

Bukele’den cevap gecikmedi

Twitter hesabını aktif olarak kullanan ve Bitcoin fiyatının her düşüşünde “devlet kasasına” Bitcoin ekleyen Bukele, Bailey’nin açıklamasına ise sessiz kalmadı. Twitter’dan takipçilerine seslenen ve İngilizce olarak Bailey’nin ifadelerine cevap veren Bukele şunları yazdı:

“İngiltere Merkez Bankası El Salvador’un Bitcoin adaptasyonundan endişeliymiş, gerçekten mi? Galiba İngiltere Merkez Bankası, El Salvador’luların iyi olmasıyla yakından ilgileniyor. Zaten onlar hep bizim insanımızı düşünmüşlerdir. Her zaman… İngiltere Merkez Bankası’nı sevmek lazım…”

Hatırlanacağı üzere Bukele, Uzmancoin’in de yerinde takip ettiği organizasyonda El Salvador’da Fonseca Körfezi kıyısında bir Bitcoin şehri kuracağını açıklamış ve burada hiçbir şekilde vergi toplanmayacağını duyurmuştu. Bailey’nin açıklamaları da Bukele’nin bu duyurusundan sonra gelmişti.

Bukele ayrıca, Bitcoin’in son fiyat düşüşüyle beraber Cuma günü de, ülke olarak 100 BTC daha satın aldıklarını açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl