El Salvador Başkanı Bukele’den Peter Schiff’e Bitcoin cevabı

Bitcoin eleştirmeni ve altın savunucusu Peter Schiff, Twitter'dan El Salvador başkanı Nayib Bukele'nin Bitcoin alım politikasını eleştirdi. Bukele'ye "Daha ne kadar vergi mükellefinin parasını boşa harcayacaksınız?" diyen Schiff'e genç başkandan cevap da gecikmedi.

Bitcoin’e karşı çıkmasına ve sürekli olarak altının çok daha iyi bir korunma aracı olduğunu belirtmesine rağmen geçtiğimiz yıllarda Bitcoin ve Ethereum alan ancak cüzdanının şifrelerini kaybettiğini açıklayan Peter Schiff, bu kez de El Salvador Başkanı Nayib Bukele’ye çattı.

“Ne kadar vergi mükellefinin parası boşa gidecek?”

Bitcoin’de Cumartesi sabahı yaşanan büyük düşüşün ardından, El Salvador başkanı Nayib Bukele, 150 Bitcoin daha aldıklarını açıklamıştı. ‘Kripto Twitter’ın tartışmalı isimlerinden, altın savunucusu Peter Schiff ise Bukele’ye, El Salvador halkının paralarını boşa harcadığı gerekçesiyle tepki gösterdi:

“Daha fazla düşüş gelecek. Vergi mükelleflerinin paralarını daha ne kadar boşa harcamayı düşünüyorsunuz?”

Bukeleden cevap: 24 saatte bile kâra geçtik

Geçtiğimiz haftalarda ülkesinde bir Bitcoin şehri kuracağını ve bunun için Bitcoin tahvilleri çıkaracaklarını açıklayan ve politikasından hiçbir türlü taviz vermeyen başkan Nayib Bukele’nin Schiff’e cevabı ise gecikmedi. Genç başkan yaptıkları son alımdan 24 saat geçmemesine rağmen kârda olduklarını söyledi:

“Hiçbir vergi mükellefinin parasını boşa harcamayacağız. Son yaptığımız alımlarda 24 saatten kısa sürede kâra geçtik bile. Biliyor musun ‘boomer’, rezervlerimizde 44 bin 106 ons altın da var. 79 milyon dolar değerinde ve geçen seneden bu yana %0.37 düşüş yaşadı. Eğer o altınları satıp bir sene önce Bitcoin alsaydık, şu anda değeri 204 milyon dolar olacaktı”

“Bu durum senin ve onlar için iyi sonuçlanmayacak”

Bukele’nin bu cevabına da karşılık veren Schiff, “Şimdilik kârdasınız. Bakalım bu durum ne kadar sürecek. Ayrıca geçen hafta aldığınız Bitcoin’de de zarardasınız. İnsanların parasıyla çok büyük bir bahis oynuyorsunuz. Bu durum senin ve onlar için iyi sonuçlanmayacak” dedi.

İkilinin karşılıklı atışmasına ise kripto topluluğu da sessiz kalmadı. Topluluk Bukele’ye destek verdi ve Schiff’e de tepki gösterdi.

El Salvador’un elinde şu anda 1370 Bitcoin bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl