El Salvador başkanı Bukele’den yeni Bitcoin alım sinyali

2021'in Eylül ayından bu yana Bitcoin alımı yapan ve fiyat düştükçe eklemeleri de artıran El Salvador başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabından yeni bir alım imâsında bulundu.

Dünyada Bitcoin’i yasal para ilân eden ilk ülke konumundaki El Salvador, kısa süre içinde yeni Bitcoin alımları yapabilir. Bilindiği gibi ülkenin Bitcoin alımlarını başkan Nayib Bukele yapıyor ve bu alımları bir telefon üzerinden yaptığı belirtiliyor ancak bu durum kesin olarak doğrulanmış da değil.

“Yeni alım yapmamızı mı söylüyorsunuz?”

Elinde şu anda 2 bin 300’den fazla BTC bulunan Latin Amerika ülkesi, son düşüşlerle birlikte ciddi bir zarar elde ederken, ülkenin maliye bakanı yaptığı açıklamada toplam zararın 40 milyon dolar olduğunu ve bu rakamın ülke GSMH’sinin %0.5’i bile etmediğini söylemişti. Bu açıklamayı tweet atan Bitcoin Magazine hesabına cevap veren Bukele ise, “Daha fazla BTC almamız gerektiğini mi söylüyorsun?” cevabını verdi ve adeta ucuz fiyattan yeni bir Bitcoin alımı imâsında bulundu.

Bilindiği üzere Latin Amerika ülkesi geçen sene Eylül ayında Bitcoin’in resmi para olması yönündeki yasayı yürürlüğe sokmuştu. El Salvador’da şu anda ABD dolarının yanı sıra Bitcoin de yasal bir para olarak kullanılabiliyor.

Başkan Bukele aynı zamanda Kasım ayında da Bitcoin şehri ve “Volkan tahvilleri” projesini de açıklamıştı. Ancak Mart ayında ihraç edilmeye başlanması beklenen tahviller yaşanan gecikmelerden ötürü hala gelmedi. Tahvillere ve şehrin etrafındaki arazilere çok ciddi bir talep olduğu belirtiliyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 20 bin dolardan işlem görürken, El Salvador’un BTC ortalaması ise 30 bin doların biraz üzerinde…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl