El Salvador başkanından ünlü ekonomistin Bitcoin eleştirisine sert karşılık

Bitcoin fiyatındaki son düşüşten sonra Bitcoin ile ilgili tartışmalar yeniden gün yüzüne çıktı. Johns Hopkins Üniversitesi Ekonomi Profesörü Steve Hanke, El Salvador’da planlanan Bitcoin şehrinin amaca uygun olmadığını, devlet başkanı Bukele’nin yalnızca dikkat çekme amacıyla yaptığı, başarısız olacak bir girişim olduğunu öne sürdü.

Hanke, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Nayib Bukele’nin önerdiği Bitcoin şehri, Florida’nın kara hazır olduğu kadar hazır. Şehir için reklamı yapılan güç kaynağı, aktif olmayan bir yanardağ. Bu sadece, saçmalayan narsist bir başkanın daha çok dikkat çekmek için yaptığı bir maskaralık.”

Bukele’den Hanke’nin bu çıkışına yanıt gecikmedi. El Salvador Devlet Başkanı, ünlü ekonomisti “aptal” olarak nitelendirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Tabi ki aktif olmayan bir yanardağ seni aptal! Jeotermal enerjinin çoğu, aktif olmayan volkanların etrafındaki kuyulardan elde edilir. Aktif bir volkanın altına şehir inşa edilir mi?”

Bilindiği üzere El Salvador, geçtiğimiz Eylül ayında Bitcoin’i resmi para haline getirdi ve bunu yapan ilk ülke oldu. Bununla kalmayan El Salvador, ayrıca ülkede bol miktarda bulunan volkanik enerjiyi kullanarak Bitcoin madenciliği yapmaya başladı. Volkanik enerjinin Bitcoin madenciliğindeki temiz enerji kullanımında yeni bir devrimsel dönem başlatabileceği belirtiliyor.

Hanke, daha önce de El Salvador’un Bitcoin’i resmi para yapmasını “delilik” olarak nitelendirmişti. Ekonomist, “Bukele, kumar oynamak istiyorsa kumarhaneye gidip kendi parasıyla kumar oynamalı. Neden vergi mükelleflerinin parasıyla kumar oynuyorsunuz?” şeklinde bir çıkışta da bulunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl