El Salvador Maliye Bakanı: Bitcoin hamlemizin arkasındayız

Dünyada Bitcoin'i resmi para olarak ilân eden ilk ülke konumundaki El Salvador'da maliye bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin hamlelerinin arkasında olduklarını belirtti. Zelaya, her iyi adımın faydasını zamanla göstereceğini söyledi ve "Gece fakir yatıp, sabah zengin kalkamazsınız" dedi.

Geçtiğimiz sene Eylül ayında Bitcoin’i resmen yasal para olarak ilân eden El Salvador’da maliye bakanı Alejandro Zelaya, gelen tüm eleştirilere ve düşen fiyattan ötürü “Bitcoin’i bırakın” baskılarına rağmen ülkenin bu hamlesini savunmaya devam ediyor.

“Gece fakir yatıp, sabah zengin kalkamazsınız”

Dün verdiği bir röportajda konuşan Zelaya, Bitcoin hamlelerinin herkes tarafından tam anlamıyla idrak edilemediğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu çok yeni bir teknoloji ve birçok kişi de zaten tam anlamıyla idrak edemediğini söylüyor. Yine de şunu söyleyebilirim ki, varlığını kanıtlamış ve gittikçe de gücünü artıran bir olgu… İleriki yıllarda da benimsenmesi daha da hızlanacak. Tek bir gecede sonuç alamazsınız. Zaman geçmesi gerekir. Gece fakir yatıp, sabah zengin kalkamazsınız. İnsanların web istelerinden ve dijital şirketlerden geçmişte nasıl korktuğunu hatırlayın ancak şimdi böyle değil”

“Hayati bir geçiş dönemi olacak”

Yeni teknolojilere inandığı gibi geleneksel finansa olan inancını da hala koruduğunu belirten maliye bakanı, Bitcoin’in faydalarını da sıraladı:

“Bu yeni teknoloji bankasızların bankası oldu. Ülkenin zarar ettiğini söyleyenler var ama turizm gelirlerimiz ciddi şekilde arttı, ülkeye yatırım geldi. Bu hayati bir geçiş dönemi olacak. Finansal inovasyonu takip etmemek hepimizin zararına olacaktır. Bunu yaparak El Salvador’a da çok ciddi fayda sağlıyoruz”

Bakan Zelaya, yaşanan zorluklara rağmen Bitcoin tahvil projesinin de arkasında olduklarını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl