El Salvador Maliye Bakanı: 2.5 milyon Bitcoin kullanıcısı gelebilir

Haziran ayı başında Bitcoin yasa teklifinin meclis tarafından kabul edilmesiyle tüm dünyaya sesini duyuran El Salvador'da büyük güne sadece bir hafta kala maliye bakanından da açıklama geldi. Bakan Zelaya, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra 2,5 milyon Bitcoin kullanıcısının ülkelerine gelebileceğini söyledi.

Orta Amerika ülkesi El Salvador, özellikle yurtdışından ülkeye gönderilen fonlardaki maliyeti düşürmek ve dünyaya entegre olmak maksadıyla Haziran ayında kabul ettiği Bitcoin‘i yasal para haline getiren kanunu 7 Eylül itibariyle yürürlüğe koyacak.

El Salvador’un komşularından Güney Amerika ülkelerine, Afrika devletlerinden, bu kararı doğru bulmayan ABD’ye kadar birçok ülke, Bitcoin yasasının nasıl çalışacağını merakla bekliyor.

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı “Bitcoin kabulü opsiyonel olacak. Bitcoin kabul etmeyen işletmeler cezalandırılmayacak” açıklamasıyla soru işaretleri yaran El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, bu kanunun ülkeye getirecekleriyle ilgili de kısa bir açıklama yaptı ve “Kanunun kabul edilmesiyle ilk yılda 2,5 milyon Bitcoin kullanıcısnı ülkeye çekebiliriz ” dedi.

ATM’ler ve Bitcoin noktaları hazır

IMF’nin yeni kredi için zorluk çıkardığı, Dünya Bankası’nın da Bitcoin adaptasyonu için yapılan yardım talebini reddettiği bir ortamda El Salvador, 7 Eylül’e kısa bir süre kala yüzlerce Bitcoin ATM’sini de çeşitli bölgelere yerleştirdi. ABD dolarının şu an tek resmi para olduğu ülkede, halkın da bu konu hakkınaki bilgisizliği göze çarparken, belirli dönemlerde Bitcoin’e geçilmesini protesto eden gösteriler de düzenleniyor.

El Salvador dışında Paraguay, Guatemala ve Honduras gibi Latin Amerika ülkelerinin de Bitcoin kanunu çıkarmaya hazırlandığı ancak ilk olarak buradaki işleyişi görmek istedikleri belirtiliyor. Uzmanlar, El Salvador’daki uygulamanın başarılı olması halinde bu ülkelerin Bitcoin’i yasal para haline getirmelerine kesin gözüyle bakıyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl