El Salvador, volkanik madencilikten elde ettiği ilk Bitcoin’lerini çıkardı

Dünyada Bitcoin'in yasal para olduğu ilk ve tek ülke olan El Salvador volkanik oluşumlardan elde ettiği jeotermal enerjiyle ilk Bitcoin'lerini çıkardı. Açıklamayı ise Twitter'dan her zaman olduğu gibi başkan Bukele yaptı: Testlerimiz ve kurulumlarımız devam ediyor.

Haziran ayında meclisten geçirdiği Bitcoin yasasını 7 Eylül’de resmen yürürlüğe sokan El Salvador, tam bir Bitcoin ülkesi olma yolunda dev adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Kısa sürede Bitcoin ATM’leri ve değişim noktaları kurulumunu tamamlayan ve volkanik kaynaklardan jeotermal enerji elde etme konusunda da yolun henüz başında olan El Salvador, Bitcoin madenciliğinin ilk resmi kazancını da elde etti.

500 dolarlık Bitcoin çıkarıldı

Twitter hesabını aktif şekilde kullanan ve zaman zaman İngilizce tweet’ler atarak dünyayı da ülkedeki gelişmeler hakkında bilgilendiren devlet başkanı Nayib Bukele, madencilik konusunda bir görsel paylaştı. İlk etapta 0.00483976 BTC’lik ödemeye hak kazanıldığı görülürken, beklemedeki tahmin edilen ödeme de 0.00599 BTC olarak görülüyor.

Yani toplam elde edilecek Bitcoin ödemesi 0.01 BTC (yaklaşık 500 dolar).


Bukele görselin altına ise şunları yazdı:

“Hala deneme ve kurulum aşamasındayız ancak, görüldüğü gibi volkanik düğümden ilk resmi Bitcoin çıkarıldı”

Bukele’nin tweet’inin altına ise rakamın çok düşük olduğuyla ilgili tweet’ler atılması da dikkat çekti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl