El Salvador’a heyet gönderen Ukrayna’da devlet yetkililerinde binlerce Bitcoin çıktı

Geçtiğimiz günlerde El Salvador'a Bitcoin'in yasal para haline getirilmesi konusunda bilgi almak için bir heyet gönderen Ukrayna'da, birçok politikacının önemli miktarlarda kripto para yatırımı olduğu belirtilirken, bazılarının ise devlete bildirim yapmadığı ortaya çıktı. 2020 rakamlarına göre 600'den fazla devlet yetkilisinde 2.2 milyar dolarlık Bitcoin bulunurken Ethereum ve Monero gibi yatırımlar da mevcut.

ukrayna

El Salvador’un Bitcoin hamlesinden sonra en büyük kripto parayı yasal hale getiren ve buna ek olarak yasal para yapma çalışmalarına da başlayan Ukrayna’da devlet yetkililerinin binlerce Bitcoin sahibi olduğu ortaya çıktı. Bildirim yapanların yanında, yapmayan sayısının da fazla olduğu görülürken, Ethereum ve Monero gibi kripto para alımları da dikkat çekti.

40 BTC’lik cüzdanı çalınan politikacının eşinde de 42 BTC!

Ukrayna Parlamentosu’nun bir üyesi olan Dmitry Gurin’in, bu yılın başlarında çaldırdığı arabasının içinde kripto para cüzdanının da bulunduğu belirtildi. Cüzdanın içinde ise 40 BTC bulunduğu iddia ediliyor. Ancak Ukrayna Ulusal Yolsuzluğu Durdurma Kurumu (NAPC), Gurin’in bu rakamı doğrulayacak herhangi bir baynda bulunmadığını açıkladı. Gurin’in bir beyanında ise eşinin 42 BTC’si olduğu belirtildi.

Gurin gibi beyanda bulunmayan başka politikacılar da var

Dmitry Gurin, Bitcoin beyanında bulunmayan ve sahipliğini kanıtlayamayan tek politikacı değil. Ülkenin regülasyon kurumu olan SRS başkanı Oleksiy Kucher’in de Gurin’den daha fazla Bitcoin’e sahip olduğu ve Aralık ayına kadar beyanda bulunmadığı belirtiliyor. Kucher’in Aralık ayında bu yaptığı bildirim ise onun 77 Bitcoin’e sahip olduğunu gösteriyor.

“Açık adres sağlayamadı”

NAPC kurumu ise 6 Eylül tarihinde, Kucher’in yanlış bildirimde bulunduğunu belirten bir açıklama yaptı:

“Bitcoin, belirli bir kişiye ait olduğunu doğrulayan bir genel adrese sahiptir. SRS başkanı ise, açık bir kripto para adresi sağlayamamıştır.”

2.2 milyar dolarlık BTC var

Ukrayna’daki 2020 yılı varlık bildirim deklarasyonlarında ise 652 devlet yetkilisinin toplamda 46 bin 351 Bitcoin sahibi olduğu (yaklaşık 2.2 milyar dolar), ayrıca Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve Monero gibi kripto para yatırımı bulunan da birçok politikacı olduğu belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl