El Salvador’da bir grup, Bitcoin’e karşı sokağa çıktı

El Salvador’da Bitcoin karşıtı gösteriler başladı. Yerel basın organlarına göre ülkenin başkenti San Salvador’da toplanan bir grup ellerinde “Bitcoin’e Hayır” yazılı pankartlarla sokaklara döküldü. Haziran ayında onaylanan yasa tasarısının gözden geçirilmesini talep eden göstericiler, ülkenin daha önemli olarak gördükleri sorunlarına yönelik yasa tasarıları hazırlanmasını istediler.

Gösteriler, sol fraksiyonların çoğunlukta olduğu Popüler İsyan ve Direniş Bloku isimli grup tarafından organize edildi. Grup, meclise yürüdü ve iki El Salvadorlu milletvekili tarafından karşılandı.

Popüler İsyan ve Direniş Bloku, Bitcoin yasasıyla ilgili görüşlerini vekillere iletti. Yasa hakkında “danışılmadan yapılmış, aldatıcı ve kötü” tanımlaması yapıldı. Ek olarak, Başkan Nayip Bukele’nin yeterli teknik çalışmayı yapmayıp halka da danışmadığı ifade edildi.

Göstericiler, Bitcoin’in volatilitesine değinmeyi de unutmadı. Buna parelel olarak, 100 dolarını Bitcoin’e dönüştüren bir kişinin ertesi gün parasının yarılanabileceğini söylediler. Zorunlu loto oynamaktan bir farkı olmadığını ileri sürdüler.

Son olarak, yasanın uygulanmasının muhtemel olumsuz etkileri de ele alındı. Buna ilişkin olarak, Bitcoin ve doların kolaylıkla birbirine dönüştürülebilmesi için oluşturulan araçlardan bahsedildi. Bilindiği üzere, El Salvador, vatandaşlarına 30 dolar değerinde Bitcoin dağıtacak. Bu airdrop sürecinin ve altyapı yetersizliğinin pahalıya mal olacağı da eleştiriler arasındaydı.

Kripto para destekçileri, Twitter üzerinden El Salvador’daki gösterileri eleştirdi. Bitcoin’in, kişisel özgürlüğü sağlamakta etkili olmasının yanı sıra ülkenin diğer yasal birimi dolara alternatif olduğu argümanlar arasında yer aldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl