El Salvador, Bitcoin’e gün sayıyor: Yüzlerce ATM hazır

Haziran ayında Bitcoin'in ülkede yasal para olmasını kabul eden El Salvador'da, birkaç hafta içinde yürürlüğe girecek olan kanun için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Orta Amerika ülkesinde son olarak Bitcoin ATM makineleri de yerleştirilmeye başlandı.

Latin Amerika bölgesinin ekonomik anlamda zorluk çeken ülkelerinden biri olan El Salvador’da Bitcoin’in resmi para olmasına haftalar kaldı. En büyük kripto para 7 Eylül’den itibaren ülkede yasal para olacak.

İlk etapta 200 ATM

Devlet başkanı Bukele’nin “Yıllık 400 milyon dolarlık meblağ, El Salvador vatandaşlarının cebinde kalacak” dediği hamleyle birlikte ATM’lere Bitcoin yüklenip dolar çekilebilecek. Bukele, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile ilk etapta 200 ATM’nin kurulacağını ve buradan Chivo adlı cüzdana Bitcoin aktarılabileceğini belirtti. İşlemlerde komisyon da olmayacak. Ayrıca, ATM’ler dışında 50 finans noktasında da gerekli işlemler yapılabilecek. Bu noktalardan para çekme işlemi yapılabildiği gibi, Bitcoin almak için para da yatırılabilecek.

30 dolarlık Bitcoin devletten

El Salvadorlular ayrıca 7 Eylül’den itibaren akıllı telefonlarına ülkenin resmi cüzdanı Chivo’yu indirip, kendi kimlik numaralarını girdikten sonra 30 dolarlık Bitcoin’lerini de alabilecekler. Ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya da dün yaptığı açıklamada devletin Bitcoin-dolar dönüştürmesinde sorun yaşanmaması için bu konuya 150 milyon dolarlık fon ayırdığını açıklamıştı.

Bukele daha önce yaptığı açıklamada ilk etapta dağıtılacak olan 30 dolarlık Bitcoin’lerin, ABD dolarına çevrilemeyeceğini, bunun sebebinin ise Bitcoin’lerin alışverişlerde ya da hizmet satın alımlarında kullanılmasını istemeleri olduğunu söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl