El Salvador’da yabancılar Bitcoin vergisinden muaf tutulacak

Geçtiğimiz hafta Bitcoin'i yasal para kabul eden El Salvador'da yabancı yatırımcıların Bitcoin'den elde ettikleri kârların vergiye tâbi olmayacağı belirtildi. Açıklamayı yapan başkan Bukele'nin danışmanı, "Bunu yapma sebebimiz yabancı yatırımcıyı teşvik etmek" dedi.

7 Eylül tarihinde dünyada bir ilki başararak Bitcoin‘i ülkede yasal bir para haline getiren El Salvador’da yatırımların teşvik edilmesi için en büyük kripto para konusunda bazı yeni kurallar da getiriliyor.

“Yatırımı teşvik için…”

AFP’ye konuşan devlet başkanı Nayib Bukele’nin danışmanlarından Javier Argueta, yabancıların Bitcoin vergisinden muaf olacaklarını söyledi:

“Bir kişinin Bitcoin’i varsa ve ciddi kâr oranı elde ediyorsa o kişi için vergi olmayacak. Bunu, yabancı yatırımı teşvik etmek için yapıyoruz. Hem gelirde hem de sermaye artışı için vergi olmayacak.”

Fiyat çöküşü için önlem alındı

Argueta ayrıca El Salvadorluların Bitcoin alıp harcamalarına olanak tanıyan resmi cüzdanın da varlık takibi için bazı mekanizmalara sahip olduğu bilgisini verdi:

“Kara para aklamaya karşı önlem almak için uluslararası kurumların tavsiyelerini de uyguluyoruz. Ayrıca Bitcoin fiyatında bir çökme yaşanmasına karşı da işlemleri kısa süre durdurup para dalgalanmalarını minimize etmek için karar aldık”

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’i ABD doları gibi yasal ilân eden El Salvador, başta ABD menşeili kurumlar tarafından kara para aklama ve volatilite sebebiyle sürekli olarak uyarılıyor. Dünya Bankası da, El Salvador’un Bitcoin’in ülkede daha rahat kullanılabilmesi için talep ettiği yardım teklifine ‘Hayır’ cevabını vermişti.

Uzmanlar, yüksek işsizlik oranının ve fakirliğin olduğu ülkede Bitcoin’in volatilitesinin de tehlikeli olduğunu savunurlarken, hükumet yetkilileri ise başta ABD olmak üzere yurt dışından gönderilen fonlardaki komisyonların büyük oranda azalacağını söylüyorlar. Rakamlar, yurt dışından gelen fonların ülkenin GSYİH’sının beşte birinden fazlasını oluşturduğunu gösteriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl