El Salvador’dan sonra Panama’da da kripto para görüşmeleri başladı

El Salvador'un Bitcoin'i ülkede yasal para haline getirmesinin ardından bir başka Orta Amerika ülkesi Panama'da da kripto paraların regüle edilmesi konusunda çeşitli adımlar atılıyor. Ülke meclisinde dün iki kripto para yasa tasarısı için görüşmelerin başladığı belirtildi.

Vergi cenneti olarak bilinen Latin Amerika ülkesi Panama’da da kripto para odaklı bazı yasalar konusunda resmi görüşmeler başladı. Ülkeden gelen haberler, 22 Şubat itibariyle iki kripto para yasasının mecliste tartışılmaya başlandığı bilgisini veriyor.

The Block‘un haberine göre, ülkenin Ulusal Meclisinin bir parçası olan Panama Ticaret ve Ekonomi Komisyonu üyeleri, yerel saat ile 14’te başlayan toplantıyla iki kripto para yasasını gündemlerine aldılar. İlk tartışmanın iki yasanın birleştirilip birleştirilmeyeceği konusunda olduğu, daha sonra ise konunun bir üst konum olan Ulusal Meclis’e getirileceği belirtildi. Yasa tasarılarını sunan iki milletvekiline, diğer milletvekilleri konuyla ilgili sorular sordular ve bilgi edindiler.

Kripto para yasa tasarılarından ilki, Ağustos ayında milletvekili Cenobia Vargas tarafından öneriye sunulmuştu. Bu tasarıda Bitcoin, Ethereum, Tether, Elrond ve adı çok duyulmamış olan tartışmalı bir token konumundaki 7UT adlı bir token’ın regüle edilmesi öneriliyordu. Vargas’ın tasarısında bu kripto paralar dışında ayrıca NFT’ler ve blok zinciri teknolojisine ait de bazı düzenlemeler bulunuyor.

Bir başka milletvekili Gabriel Silva tarafından sunulan ikinci aysa tasarısı ise Bitcoin ve Ethereum odaklı olup, ülkenin dijital ekonomiye geçişini, kripto varlıkları ve internet teknolojisinin geliştirilmesini gerektiren düzenlemeleri içeriyor.

Meclisteki bu toplantılar ülkedeki kripto para yasaları için büyük önem arz etse de, tasarıların resmen kanunlaşması için birkaç önemli adım daha atılması gerekiyor.

Komite oybirliğiyle yasa tasarılarını bir sonraki aşamaya taşımayı kabul ederse, tasarılar ikinci bir tartışma için Ulusal Meclis’e gidecekler. Orada, üyelerin çoğunluğunun tasarının oylamaya sunulup sunulmayacağını onaylaması gerekecek. Buradan da “evet” oyu çıkarsa, son makam ise Panama devlet başkanının onay ya da veto kararı olacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl