“El Salvador’un Bitcoin hamlesi, küresel değişime öncülük edebilir”

Ünlü yatırımcı Simon Dixon, ülkelerin Bitcoin stratejisiyle Uluslararası Para Fonu (IMF) ‘nun oluşturduğu "fiat tabanlı Ponzi şeması (saadet zinciri) borç döngüsünden" çıkabileceğini bildirdi.

Yatırım platformu BnkToTheFuture’ın CEO’su Simon Dixon, yaşanan her finansal krizin ülkelerin borca girmesine ve ekonomilerini aşırı kaldıraçlı sistemlere dönüştürmesine neden olduğunu vurguladı.

Bitcoin’in büyük getiriler sağlayabilecek bağımsız bir öz sermaye gibi hareket ettiğini söyleyen Dixon, ülkelerin Bitcoin’e makro ölçekte yatırım yaparak IMF’nin kaldıraçlı borç döngüsünden kurtulabileceğini ifade etti.

Twitter hesabından El Salvador Başkanı Nayib Bukele ile görüşmesinden fotoğraflar paylaşan Dixon, Başkan Bukele ile BnkToTheFuture ekibinin kripto kredi şirketleri için bir dizi kurtarma planı hazırladığını bildirdi.

“Bitcoin yatırım planı başarılı olursa El Salvador Ponzi şemasından çıkar”

Dixon ayrıca, El Salvador’un Bitcoin yatırım planını başarılı bir şekilde uygulayabildiği takdirde kendisini ‘Ponzi şeması’ndan çekebileceğini söyledi.

Ünlü yatırımcı, Bitcoin yatırımını borçtan öz sermayeye doğru bir kaldıraç azaltıcı hareket olarak tanımladı.

Dixon’a göre Bitcoin’e yatırım yapmak; Bitcoin değerindeki kaçınılmaz artış nedeniyle servette bir artışla sonuçlanıyor. Artan servet, ekstra harcamaya neden oluyor ve bu da sonunda Bitcoin’in finansal sistemde egemen olmasına yardımcı oluyor. Bu sırada, fiat para sistemine yatırım yapmak, servetin zaman içinde değer kaybetmesine neden oluyor. Finansal kayıp nedeniyle, fiat yatırımcıları kaldıraçlı varlıklar ve borçlara zorlanıyor.
Dixon, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi yapmasından IMF’nin hoşlanmadığını çünkü Bitcoin çerçevesinde başarılı bir ekonomi inşa etme olasılığının IMF’nin mevcut sistemi için ciddi bir tehdit oluşturduğunu savundu.

El Salvador’un Bitcoin süreci

El Salvador, Aralık 2021’de Bitcoin’i resmi para olarak kabul eden ilk ülke oldu. Aynı zamanda hazinesinde de Bitcoin tutan ülke, o zamandan beri 2 bin 300’den fazla BTC satın aldı. IMF, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para olarak kabul etme kararına karşı çıkmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl