El Salvador’un Bitcoin hamlesine ABD gözetimi: Bukele’den tepki

ABD Senatosu'nda bir komite, federal hükumeti El Salvador'un Bitcoin hamlesini izlemeyi öngören bir yasa tasarısını kabul etti ve genel Senato'ya sundu. Senato, ileriki dönemde bu tasarıyı oylayacak. Bukele'den ise ABD'ye tepki geldi: Bizden bu kadar korkacaklarını rüyamda bile göremezdim!

abd-senato

ABD Senatosu, El Salvador’un Bitcoin hamlesinin ABD finans sistemini tehdit ettiğini belirten ve El Salvador’un bu anlamda yakından gözetim altına alınmasını teklif eden bir yasa tasarısını oylayacak. “El Salvador’da kripto para sorumluluğu” adı verilen yasa 16 Şubat’ta 4 senatör tarafından imzalandı ve dün de Senato’daki bir komite tarafından onaylanarak genel oylamaya sunulmak üzere Senato’ya gitti.

ABD finans sistemine tehdit mi?

Yasa taslağına imza atan Idaho senatörü Cumhuriyetçi James Risch, taslağın komiteden geçmesinin ardından şu yorumu yaptı:

“El Salvador’un Bitcoin’i yasal para yapma hamlesinin ABD finansal sistemi için bir risk teşkil edip etmediğini öğrenmek ve bu muhtemel riskleri de en az seviyeye indirmek çok önemli.”

Risch’in ayrıca konuyla ilgili Devlet ve Hazine Bakanlıkları ile diğer federal kurumlarının da burada devreye girmesinin gerektiğini, Çin’in gücünü artırması konusunun ve organize suç örgütleriyle mücadelenin büyük önem taşıdığını söylemesi de dikkat çekti.

Bukele’den tepki var: Özgürlüğü savunacağız

Aynı zamanda El Salvador’dan ABD’ye giden havale ödemelerinin de takip edilmesini öneren yasa tasarısıyla ilgili Nayib Bukele de sessiz kalmadı. El Salvador başkanı Twitter’dan şunları söyledi:

“ABD’nin bu hamlemizden bu kadar korkacağını en çılgın rüyalarımda bile göremezdim. ABD özgürlüklerden yana bir ülke değildir. Bu kanıtlanmış bir gerçektir. Biz özgürlük için olan duruşumuza devam edeceğiz. Oyun başlasın!”

Bukele, yasa taslağının bir örneğini de hesabından paylaştı.

Latin Amerika ülkesi 2021’in Haziran ayında Bitcoin’i yasal para ilân eden yasa tasarısını meclisten geçirmişti. 7 Eylül’de ise kanun resmen yürürlüğe girmişti.

“Volkan tahvillerinde sorun yok”

Öte yandan Bukele, Kasım ayında açıkladığı Bitcoin şehrini finanse etmek için çıkarılacak olan “volkan tahvilleri”nde sorun olmadığı bilgisini de verdi. El Salvador başkanı, Reuters’in olumsuz haberlerini yaymaya gerek olmadığını belirterek, “Tahvil ihracındaki kısa süreli gecikme, sadece emeklilik reformuna öncelik vermemiz ve bunu daha önce Kongre’ye göndermemiz gerektiği için yaşanıyor” dedi.

Bukele, bu konu hakkında dünyanın en büyük borsası olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ile de bir görüşme gerçekleştirecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl