Faiz artışına “aptalca” diyen Elon Musk’tan Biden’a: Bankalar eriyor

ABD Merkez Bankası borçlanma maliyetlerini üst üste dokuzuncu kez artırdı. Enflasyonla savaşını sürdürürken faiz oranını 25 baz puan yükseltti. Beklentiler de bu yöndeydi fakat Tesla ile SpaceX'in CEO’su ve Twitter’ın patronu Elon Musk’ın beklentisi biraz farklıydı. Musk, faiz oranlarını artırmaya devam etme kararının ardından Fed’i bir kez daha eleştirdi, Biden’a ise “Bankalar eriyor” diye seslendi.

Silicon Valley Bank öncülüğündeki bankacılık krizi endişe verici hiperenflasyon korkularını tetiklemişti. Bitcoin fiyatı mart başından bu yana, Fed’in yavaşlayan enflasyon ve banka çöküşleri karşısında şahin duruşundan döneceğine dair artan beklentiler nedeniyle yüzde 50’den fazla yükselerek Ether gibi diğer kripto paraların da yükselmesine yardımcı olmuştu.

ABD Merkez Bankası (Fed) nefeslerin tutulduğu dünkü toplantısında FOMC politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4.75 ila 5’e yükseltti. Bu gelişmeler sonrasında zaten zar zor toparlanan kripto paralar yine yara aldı. Bitcoin için 29 bin dolar konuşulurken yüzde 5’e yakın değer kaybetti ve 26 bin 837 dolara geriledi.

Öte yandan, faiz artırımı öncesinde Twitter’ın patronu Musk’tan uyarılar gelmeye başlamıştı. Milyarder isim geçtiğimiz hafta sonunda, daha fazla bölgesel bankanın batmasına izin verilmesinin Büyük Buhran’ın bir benzeri için “ciddi bir risk” oluşturduğu uyarısında bulundu.

Faiz artışına “aptalca” dedi

Ünlü milyarder, faiz toplantısı öncesinde Twitter hesabından Fed’in faiz oranını en az 50 baz puan düşürmesi gerektiğini söyledi. Ertesi gün yine bir Twitter konuşmasına dahil olan Musk, “Mevduat kaçışının en önemli nedenlerinden biri, insanların paralarını düşük faizli tasarruf hesaplarından yüksek faizli para piyasası (Hazine Bonosu) hesaplarına taşımasıdır.” dedi. Musk, faiz artışını “aptalca” şeklinde nitelendirerek mevduat kaçışını daha da kötüleştireceğini savundu.

ABD Başkanı Biden’a uyarı ve yapay zeka ‘şakası’

Elon Musk, Fed’in son faiz artışını eleştirirken ChatGPT’nin Jerome Powell’dan ‘daha kötüsünü yapamayacağı’ esprisini yaptı. Musk, akıllı dil botunun GPT-4 güncellemesini Fed’in başına getirmeyi öneren bir kullanıcıya yanıt olarak “Daha kötüsü olamazdı” dedi.

Tesla CEO’su, bugün de ABD Başkanı Joe Biden’a bir uyarı göndererek yeniden tartışmaya dahil oldu. Musk, Biden’ın görevdeki ilk yılında yönetiminin iklim değişikliği konusundaki başarılarına atıfta bulunan bir Twitter paylaşımına “Bankalar eriyor” yanıtını verdi.

“Araç satın almak daha pahalı hale geliyor”

Musk’ın faiz artırımlarına yönelik eleştirileri yeni değil. Milyarder isim, geçen yılın sonlarından bu yana Fed’in tarihi zirvelerde seyreden enflasyonu soğutmak amacıyla yürüttüğü faiz artırım kampanyasını eleştiriyor. Daha yüksek faiz oranlarının aylık araba kredisi ödemelerini artırdığını ve araç satın almayı daha pahalı hale getirdiğini belirtiyor.

Tesla CEO’su aralık ayında şirketinin 600 milyar dolarlık piyasa değerini kaybetmesinden yükselen faizleri sorumlu tutmuştu. Ayrıca yüksek borçlanma maliyetlerinin ABD’de 18 aylık bir resesyona yol açabileceğini öngörmüştü.

Analistler Fed’i “ara vermesi” için uyarmıştı

Wall Street’in önde gelen analistlerinden bazıları, zor durumdaki bölgesel ABD bankalarını desteklemek için Fed’i sıkılaştırma kampanyasına ara vermeye çağırmıştı. Kredi kuruluşları, geçtiğimiz haftalarda SVB, Signature ve Credit Suisse’in çöküşüyle sarsılmaya devam ediyor.

Bu arada First Republic Bank hisseleri geçen ay yüzde 90 değer kaybetti. Bu hafta da 11 büyük bankadan 30 milyar dolar mevduat yatırılması yönündeki haberler üzerine tekrar düştü.

Avrupa’da ise uzun süredir zor durumda olan Credit Suisse, birkaç hafta önceki değerinin çok altında bir değerle rakibi UBS’e apar topar satıldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl