Nobel ödüllü ekonomist: Elon Musk’a köpeğimi emanet etmem

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, ‘hype’ ve inancın her iki varlığın değerlerini desteklediğini belirterek Tesla hissesi ile Bitcoin arasında paralellikler kurdu. Krugman ayrıca, Elon Musk’a köpeğini bile emanet etmeyeceği ‘şakasını’ yaptı.

2020 yılının ocak ayı ile 2021 yılının kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi arasında Tesla hisseleri 13 kattan fazla artış göstermişti. Elektrikli araç üreticisinin piyasa değeri o zamandan bu yana yüzde 73 oranında düşerek salı günkü kapanış itibarıyla 1,2 trilyon dolardan yaklaşık 350 milyar dolara geriledi.

Ekonomist Krugman, salı günü yayınlanan New York Times köşe yazısında okuyucularına “Tesla hikayesi hiç mantıklı geldi mi?” sorusunu sordu.

Nobel ödüllü ekonomist, Tesla’nın Apple, Microsoft ve diğer Büyük Teknoloji şirketlerine kıyasla değerinin düşük olduğunu, çünkü önemli ağ etkilerinden yararlanamadığını ileri sürdü. Microsoft Word ile Excel’in en tanıdık ve endüstri standardı olduğundan halen işletmeler için varsayılan tercih olduğunu belirtti. Krugman Apple’ın ise kullanıcıların bırakması zor bir cihaz, uygulama ve hizmet ekosistemi yarattığını söyledi.

“Musk’ın ‘havalı adam’ imajı söndü”

Krugman, Tesla’nın elektrikli araç pazarında GM ve Ford gibi şirketlerin artan rekabetiyle karşı karşıya olduğunu ve bir Tesla’ya sahip olmanın rakip bir araca sahip olmaya göre net bir ağ etkisi olmadığını söyledi. Tesla’nın pazarının zirvesinde nasıl kalacağını sorgulayan ünlü ekonomist dev şirketin ürünleriyle ilgili heyecan azaldığında nasıl büyük kârlar sağlayacağını sordu.

Ekonomist, Tesla’nın popülaritesinin büyük bir kısmının Musk’ın ‘havalı adam’ olarak algılanmasından kaynaklandığını, ancak bu imajın son haftalarda söndüğünü ileri sürdü.

“Bitcoin fiyatı şu an fanatikler sayesinde destekleniyor”

Krugman, pandemi sırasında Tesla hisselerini besleyen soluksuz hype ve inanç ile Bitcoin’in aynı dönemdeki yükselişi arasında paralellikler kurdu. Ekonomist, önde gelen kripto paranın kara para aklamanın ötesinde net bir kullanımı olmadığını ve fiyatının şu anda “fanatiklerden oluşan sıkı bir grup” tarafından desteklendiğini de belirtti.

“Musk’a köpeğimi bile emanet etmezdim”

Krugman ayrıca, Musk’ın düzensiz Twitter çıkışıyla da dalga geçti. Musk’ın Twitter’ı satın alıp ekim ayında CEO’su olmasından bu yana dev platform, çalışanları işten çıkarıp yeniden işe aldı, hızla kaldırılan özellikler ekledi ve kullanıcıları askıya alıp birkaç saat geri aldı.

Krugman bunlara istinaden, “Musk’ın nasıl davrandığını gördükten sonra, bırakın büyük bir şirketi yönetmeyi, ona köpeğimi bile emanet etmezdim.” şeklinde espri yaptı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl