Elon Musk Microsoft’a yapay zeka davası açıyor

Haftalardır Microsoft'a bağlı olan yapay zeka şirketi OpenAI hakkında ser ifadeler kullanan ve ChatGPT geliştirmelerinin durdurulmasını talep eden Elon Musk, Microsoft şirketine dava açacağını belirtti. Musk, yazılım devi şirketin Twitter verilerini yasa dışı olarak kullandığını iddia etti ve "Şimdi dava zamanı" dedi.

Geçtiğimiz haftalarda bin kişilik bir iş insanı ve geliştirici grubuyla birlikte, ChatGPT geliştirmelerinin askıya alınması gerektiğine yönelik bir mektuba imza atan Elon Musk, şimdi de Microsoft şirketini dava etmeye hazırlanıyor.

“Şimdi dava zamanı…”

Dün akşam Twitter’dan yazılım devine ağır suçlamalar getiren Musk, Microsoft’un Twitter’ı reklam platformundan çıkarması ve sosyal medya şirketinin aylık 42 bin dolara yükselen API ücretlerini ödemeyi reddetmesi üzerine şunları söyledi:

“Yasa dışı şekilde Twitter verilerini kullanarak yapay zeka geliştirmesi yaptılar. Şimdi dava zamanı… Aslında fikirlere de açığım. Ama Twitter’dan verileri çalıp, reklamları kaldırıp parasız kullanıma açmak ve verilerimizi başkalarına satmak kazandıran bir çözüm değil”

Daha önceki yıllarda da birçok kez Microsoft şirketine ve onun yapay zeka çalışmalarına eleştiriler getiren Musk, son adımıyla işi mahkeme salonuna kadar taşımış olacak. Musk konu hakkında daha fazla paylaşım yapmadı ve detay vermedi. Konuyla ilgili Microsoft şirketinden de Musk’a bir cevap gelmedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl