Elrond, kripto para ödeme şirketi Utrust’ı satın aldı

Ethereum'a rakip görülen ve saniyede 100 bin işlem yapabilme kapasitesine sahip olan Elrond, Portekiz merkezli kripto para ödeme şirketi Utrust'ı satın aldı. Birleşimin ardından, ödeme hizmetlerine merkeziyetsiz finans da dahil edilecek. Burada hedef, özellikle küçük işletmelerin yüksek maliyetli işlem ücretlerini ödemesini engellemek olacak.

elrond-coin-nedir

Kripto para evreni ve ödemeler her geçen gün içi içe geçmeye devam ederken, Elrond Vakfı’ndan da önemli bir satın alma hamlesi geliyor. Avrupa’nın kripto para dostu olarak bilinen ülkesi Portekiz merkezli bir kripto para ödemeler şirketi olan Utrust, Elrond bünyesine dahil oluyor.

Anlaşmayla ilgili henüz detaylar açıklanmamış olsa da, yapılan duyuruda, iki platformun da token’larına sahip olan topluluk üyeleri için getirilecek avantajların son hazırlıklarının yapıldığı belirtildi.

Hedef ödemelerin Web3’e geçmesi

Açıklamada ayrıca ana hedefin, çevrimiçi ödemelerin, merkeziyetsiz finans etrafında inşa edilen yeni jenerasyon internet olan Web3’e taşınması olduğu kaydedildi. Utrust’ın ödemeler sistemi, Elrond’a entegre edilir edilmez bir sonraki adım, işletmelerin merkeziyetsiz finans ve blok zinciri tabanlı staking’e geçişini sağlamak olacak. İki şirket bu geçiş için “İşletme Getirisi” adında bir de ürün çıkaracak. Buradaki plân da ödeme hizmetlerini işletmeler için bir maliyet olmaktan çıkarıp, bir gelir kapısına döndürmek olacak.

Yapılan ortak açıklamada regülasyon kurumlarıyla yakın işbirliği yapmaktan kaçınılmayacağı ve ilk uygulama bölgesinin de Avrupa olacağı belirtildi.

“İşletmelerden işlem ücreti almak yerine kazanç kapısı sağlanacak”

Elrond Network CEO’su Beniamin Mincu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ödemelerin hızlı ve maliyetsiz olmasının artık işletmeler için çok önemli olduğunu söyledi:

“Ödeme sağlayıcıları bugün hala yavaş işlem kapasitesine sahipler ve işletmelere %3 ilâ %11 arasında fatura çıkarıyorlar. Bugün sorunsuz, anında ve maliyetsiz mükemmel bir ödeme sistemini dünyanın her yerinde hazır hale getirmek ileri doğru atılmış çok büyük bir adım. Şöyle düşünelim, bir işletmeden %X işlem ücreti almak yerine, onlara bir kazanç kapısı yaratsak ve onlar da burada elde ettikleri kazanç ile işlem ücretleri için ödedikleri maliyeti çıkarsalar? Hatta üzerine bir de, %5 getiri eklentisi yapsak? İşletmeleri bu anlamda basit şekilde eğitmek de kilit hedeflerimizden biri…”

Bu yılın ilk yarısında beta denemesine girecek olan “İşletme Getirisi” uygulaması, Elrond hisse kanıtı blok zincirinde stake’ten DeFi protokollerine katılmaya kadar çeşitli risk ve getiri katmanlarını içerecek.

“Büyüklerin yanında artık küük işletmeler de kazanacak”

Utrust’un CEO’su Sanja Kon ise, şirketlerinin Estonya’da regüle edildiğini ve şu anda Bitcoin, Ethereum, Dash, USDT ve Elrond’un kripto parası olan eGOLD ile uTrust’ın token’ı olan UTK’nın ödemelerde kullnılabildiğini söyledi. Kon ayrıca işletmelerin ülkede her geçen gün daha fazla kripto para kabul ettiğini de belirtti:

“İşletmeler bu sistemde stake yaparak hem bir gelir kapısı elde edecekler hem de portföylerini çeşitlendirebilecekler. Biz artık insanların ödeme yapma ve ödeme alma standartlarını değiştirmek istiyoruz. Geleneksel ödeme sistemleri daha çok, büyük pazaryerlerini ve büyük işletmelere olanak tanıyorlar. Ancak diğer iş kolları benzer fırsatlardan yararlanamıyor. Biz bunu değiştirmek istiyoruz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl