El Salvador’dan 400 milyon dolarlık Bitcoin transferi: Bukele açıkladı

2021'de Bitcoin'i resmi para yapan El Salvador'da, geçtiğimiz ay devlet başkanlığına yeniden seçilen Nayib Bukele, yaklaşık 400 milyon dolar değerde Bitcoin'i yeni bir soğuk cüzdana taşıdıklarını açıkladı.

Bitcoin’i resmi para yapmasıyla Batı dünyasından tepkiler alan ancak uyguladığı politikadan geri dönmeyen El Salvador, bunun ödülünü fiyattaki yükselişlerle almaya başladı. El Salvador’un elindeki Bitcoin’ler her geçen gün daha da değerlendirken, devlet başkanı Nayib Bukele’den de yeni bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz ay yeniden devlet başkanı seçilen Bukele 5689 adet BTC’yi yeni bir soğuk cüzdana taşıdıklarını duyurdu. X üzerinden yaptığı açıklamada Bukele şunları söyledi:

“Bitcoin’lerimizin büyük bir bölümünü yeni bir soğuk cüzdana taşımaya karar verdik. Bu soğuk cüzdan ülke sınırları içindeki bir fiziksel kasada saklanacaktır. Bunun bizim ilk resmi kumbaramız olduğunu da düşünebilirsiniz. Rakam çok fazla olmayabilir ancak bu dürüstçe kazanılmış bir para…”

BTC adedi en az 2 katı olmuş

Nayib Bukele’nin yaptığı açıklamalar doğrultusunda ülkenin elindeki Bitcoin adedini bulmaya çalışan platformlar son olarak El Salvador’un 2800 adet civarında BTC’si olduğunu gösteriyorlardı. Bukele’nin transferinde ise rakamın en az 2 katı olduğu ortaya çıktı. Bukele’nin açıklamasındaki “Bitcoin’lerimizin büyük bölümü…” ifadesi ise ülkenin elinde transfer edilenden daha fazla BTC olduğunu gösteriyor.

Bukele, 2022’nin kasım ayında da, devletin her gün 1 adet Bitcoin alacağını ve ortalama düşürme politikası uygulayacağını dile getirmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl