El Salvador’da Bitcoin tahvilleri sonunda geliyor: Onay çıktı

El Salvador'un 2022 yılının mart ayında çıkarmayı planladığı Bitcoin tahvilleri, yaklaşık 2 yıllık gecikmeyle piyasaya girmeye hazırlanıyor. "Volkan tahvilleri" aındaki bu varlıklar için ülkenin Dijital Varlık Komisyonu'ndan onay çıktı.

2021’de Bitcoin’i resmi para ilan ederek tarih yazan El Salvador, bir önemli adım daha atmak üzere… Latin Amerika ülkesinde hükumet, uzun süredir geciken “Volkan tahvilleri”ni çıkarma konusunda Dijital Varlık Komisyonu’ndan onay aldı.

Ulusal Bitcoin Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre onay 11 Aralık günü verildi ve tahvillerin 2024’ün ilk çeyreği itibarıyla çıkarılması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde seçim çalışmaları için başkanlıktan istifa eden ve yeni dönem için tekrardan aday olan Nayib Bukele de, “Volkan tahvilleri geliyor mu?” dediği bir tweet attı.

Volkan tahvillerinden gelecek gelir ile El Salvador hem dış borçlarını ödemeyi hem de 2021 yılında açıklanan “Bitcoin Şehri” projesinin masraflarını ödemeyi hedefliyor. 10 yıl süreli olacak tahvillerin yıllık %6.5’luk faiz getirisi olacak.

Kısaltması ONBTC olan tahviller, Bitfinex borsasının menkul kıymetler platformunda çıkarılacak. Bitfinex ve onun kardeş şirketi konumundaki Tether’ın El Salvador hükumetiyle de Bitcoin projeleri konusunda birçok iş birlikleri bulunuyor.

El Salvador’da volkanik kaynaklardan elde edilen enerjiyle Bitoin madenciliği de yapılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl