En çok yükselen coin’ler – Temmuz 2022

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, iyi bir Temmuz ayını geride bıraktı. Piyasa değeriyle lider kripto para, 18 bin 700 dolarla başladığı ayı, yüzde 23 yükselişle tamamladı. En büyük ikinci kripto para Ether’de ise durum daha çarpıcıydı. ETH, yüzde 60’ın üzerinde değer kazandı.

Piyasa değeriyle en büyük ilk 100 içerisinde ise liderlik koltuğu Ethereum Classic’teydi (ETC). ETC, Temmuz boyunca yüzde 168 oranında artış gösterdi. Onu yüzde 102 ile Polygon (MATIC) ve yüzde 95 ile Quant (QNT) takip etti.

Temmuz'da en çok yükselen coin'ler
Temmuz’da en çok yükselen coin’ler

Listenin tamamı ise şöyle:

1. Ethereum Classic (ETC)

Ethereum Classic’in yaklaşık yüzde 170’lik artışında kuşkusuz en büyük etki Ethereum’un PoS’a geçişinin iyice yaklaşması. Ethereum’un PoS’a geçmesiyle madencilik sistemi ortadan kalkacak. Bu nedenle Ethereum madencilerinin bir kısmı ise Ethereum Classic’e geçiş yapıyor. Bu durum da kripto paranın fiyatına pozitif yansıyor.

2. Polygon (MATIC)

Yüzde 102’lik fiyat artışıyla ikinci sırada bulunan Polygon (MATIC), Temmuz ayında özellikle zkEVM teknolojisini duyurması ve Disney’in iş geliştirme programına dahil edilmesiyle dikkat çekmişti.

3. Quant (QNT)

Temmuz ayına damga vuran üçüncü kripto para ise Quant (QNT) oldu. Yazılım devi Oracle ile ortaklığı bulunan Quant, 55 dolar ile başladığı Temmuz ayını, 105 dolar ile kapattı. QNT, yaklaşık yüzde 95’lik fiyat artışıyla en iyi aylardan birini yaşadı.

4. Filecoin (FIL)

Filecoin Vakfı, birkaç gün önce Harvard Üniversitesi ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Filecoin’deki yükselişin bir kısmı, Ethereum Classic’e benzer şekilde, Ethereum’un PoS’a geçecek olmasından geldiği tahmin ediliyor. Filecoin, ay boyu yüzde 90 artış gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Kripto paralar düşerken kimler sattı, kimler satmadı?

5. Aave (AAVE)

Popüler DeFi platformu Aave (AAVE), Temmuz ayında yüzde 81 artarak en çok yükseliş kaydeden beşinci kripto para oldu. AAVE’nin artışında yapılması beklenen birtakım önemli geliştirmelerin etkili olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde Aave DAO, GHO adındaki sabit coin’i yüzde 99.9 gibi ezici bir üstünlükle kabul etmişti.

6. Uniswap (UNI)

En büyük merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın UNI’si, geçen ay yüzde 80 artışla piyasa değeriyle ilk 100 kripto para arasında en çok değer kazanan altıncı kripto para oldu. UNI’deki yükseliş, DeFi token’larında Temmuz’da görülen genel yükseliş trendiyle paralel geldi.

7. Internet Computer (ICP)

Daha öncesinde çok sert düşüş yaşayan ICP, geçen ay iyi performans gösterdi. ICP, Temmuz’u yüzde 64 yükselişle kapattı.

8. BitDAO (BIT)

Bybit tarafından desteklenen ve DeFi odaklı DAO BitDAO (BIT) da Temmuz’a damga vurdu. Token, 0.43 dolar ile başladığı ayı, 0.7 dolarla tamamlayarak yüzde 63 yükseldi.

9. Ethereum (ETH)

Ethereum’da bir süredir PoS etkisi açıkça görülüyor. İki numaralı kripto para, Eylül’de gerçekleşmesi beklenen PoS’a geçişten önce önemli ölçüde değer kazandı. ETH, Temmuz ayını yüzde 61 yükselişle tamamladı.

10. ApeCoin (APE)

Temmuz’da bazı önemli güncellemelerin yanı sıra projenin metaverse’ü Otherside’daki ilerlemeler, ApeCoin’in fiyatına pozitif yansıdı. ApeCoin, dün de dünyaca ünlü moda markası Gucci tarafından ödemelerde kabul edilmeye başlandı. APE, Temmuz boyunca yüzde 55 oranında artış yaşadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl