Rehber: Belirli kriterlere göre en iyi Bitcoin borsaları

Dünya üzerinde şu an 200 farklı dijital para birimi borsası bulunuyor. Dolayısıyla sıradan bir kullanıcı için bu kadar seçenek arasından seçim yapmak da zor oluyor. Bu liste, kullanıcı...

Dünya üzerinde şu an 200 farklı dijital para birimi borsası bulunuyor. Dolayısıyla sıradan bir kullanıcı için bu kadar seçenek arasından seçim yapmak da zor oluyor. Bu liste, kullanıcı incelemelerinin yanı sıra kullanıcı dostu, erişebilirlik, ücretler ve güvenlik gibi bir dizi kritere dayanıyor.

Bu kriterlere göre en iyi 5 Bitcoin borsası şu şekilde:

Coinbase

Coinbase

Güvenilir yatırımcılar tarafından desteklenen ve milyonlarca müşterinin kullandığı Coinbase, dünyanın en popüler ve en bilinen platformlarından biri. Platform, dijital para biriminin güvenli bir şekilde satın alınmasını, kullanılmasını, saklanmasını ve ticaretini kolaylaştıyor. Kullanıcılar, Android ve IOS’da bulunan bir dijital cüzdan aracılığıyla veya şirketin GDAX yan kuruluşundaki diğer kullanıcılarıyla ticaret yaparak Bitcoin, Ether ve Litecoin alabilirler.

GDAX, şu anda ABD, Avrupa, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Singapur’a faaliyet gösteriyor. GDAX ile Coinbase hesabınız arasında para taşımak için herhangi bir transfer ücreti ödemiyorsunuz.

Ancak Coinbase, Türkiye üzerinden alım-satıma izin vermiyor. Gelecekte açar mı, bilinmez. Türkiye’den sadece Bitcoin cüzdanını kullanabiliyorsunuz.Kraken

2011 yılında kurulan Kraken, Euro hacmiyle en büyük Bitcoin borsası. Genelde borsa yöneticileri kendilerini gizler ancak Kraken, sitenin yetkililerini açık bir şekilde belirtmesiyle güven veriyor.

Kraken üzerinde Bitcoin dışında Ethereum, Monero, Ethereum Classic, Augur, ICONOMI, Zcash, Litecoin, Dogecoin, Ripple ve Stellar Lumens gibi dijital para birimleri ticareti yapabilirsiniz. Daha tecrübeli kullanıcılar için Kraken marj ticareti ve diğer ticaret biçimlerinin de kullanımına imkan tanıyor.

Kraken özellikle tecrübeli kullanıcılar için gayet iyi bir seçim. Borsa, düşük işlem ücretlerinin yanı sıra çok iyi kullanıcı desteğiyle dikkat çekiyor.

Kraken’in kötü taraflarına değinecek olursak sınırlı ödeme yöntemleri ve kullanıcı arayüzünün zorluğundan bahsedebiliriz.

Cex.io

Cex.io

Cex.io, Bitcoin ve diğer dijital para birimleri için geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor. Platform, kullanıcıların itibari para ile kolay bir şekilde dijital para birimleri alıp satmasına olanak tanıyor. Cex.io, profesyonel yatırımcılar için de ideal. Site, kişiselleştirilmiş ve kullanıcı dostu gösterge tablolarıyla öne çıkıyor. Bunun yanı sıra marj ticareti imkanı da veriyor.

Cex.io’nun iyi yanları olarak kredi kartıyla satın alım, yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı ve iyi itibarından bahsedebiliriz.

Cex.io’nun kötü yanlarına ise vasat müşteri desteği ve işlem ücretlerinin pahalılığı sayılabilir.

ShapeShiftShapeShift

ShapeShift; Bitcoin, Ethereum, Monero, Zcash, Dash, Dogecoin ve diğer birçok dijital para birimini destekliyor.

ShapeShift ile herhangi bir üye kaydı yapmadan anında basit işlemler yapmak isteyenler için oldukça ideal. Site, kullanıcıların bankamatik kartları, kredi kartları veya başka herhangi bir ödeme sistemi ile dijital para birimi satın almalarına izin vermiyor. Bu borsa üzerinden sadece bir dijital para ile alım ve satım yapabilirsiniz.

ShapeShift’in iyi yanları; Oldukça fazla sayıda dijital para birimini destekliyor olması, hızlı ve uygun fiyatlar…

Kötü yanları ise; Vasat mobil uygulama, itibari para ile satın alıma izin vermemesi, sınırlı ödeme seçenekleri…

Poloniex

Poloniex

2014 yılında kurulan Poloniex, dünyanın önde gelen dijital para birimi borsalarından biri. Poloniex’i anlatmadan önce son zamanlarda bu borsayla ilgili şikayetlerin oldukça yüksek perdeden dile getirilmeye başlandığını söylemeden geçmeyelim. Özellikle müşteri desteği konusunda kötü olan siteyle ilgili pek çok komplo teorisi yazılıyor.

Temkinli yaklaşıyoruz ancak yine de bu listede olmayı hak ediyor.

Poloniex üzerinden sayısız dijital para birimi alıp satabilirsiniz. Özellikle profesyonel yatırımcılar için tercih edilesi. En yüksek işlem hacmine sahip olmasıyla ticaret yapmak oldukça kolay. İşlem ücretleri piyasa yapıcı ve alıcı olup olmamanıza göre değişiyor.

Kısaca değinirsek piyasa yapıcı, bir dijital para birimini gelecekteki fiyatı üzerinden alıp satmak için listeleyen kişidir. Alıcı ise dijital para birimini o anki fiyat üzerinden anında alan kişidir.

Piyasa yapıcılar için işlem ücretleri yüzde 0-0.15 arasında değişiyor. Alıcılar için ücretler 0.10 ile 0.25 arasında. Bunun dışında herhangi bir işlem için ücret talep edilmiyor.

Poloniex’in iyi yanları; Hızlı hesap oluşturma, zengin özellik, BTC kredilendirme, yüksek hacimli ticaret ortamı, düşük işlem ücretleri…

Kötü yanları ise; Kötü müşteri desteği ve itibari parayla dijital para birimi satın alımına izin vermemesi.

In this article

Katkıda Bulun

1 comment

  1. fatih Cevapla

    bittrex borsası ondan bahsedilmemiş…. poloniex uye olduktan sonra depozito yatırılamıyor nufus cuz onayı gerekli