EOS’ta endişelendiren tablo: Tüm token’ların yarısı 10 adreste

Bitcoin balinalarının büyük miktarlardaki Bitcoin'leriyle piyasayı manipüle edebileceği her zaman en temel endişe konularından biri oldu. Bunu tekrar tekrar gördük ve yaşadık, özellikle Mt. Gox satışlarıyla. Bu konuda EOS'taki durum Bitcoin ve Ethereum'da olduğundan daha kritik görünüyor.

Bitcoin balinalarının büyük miktarlardaki Bitcoin’leriyle piyasayı manipüle edebileceği her zaman en temel endişe konularından biri oldu. Bunu tekrar tekrar gördük ve yaşadık, özellikle Mt. Gox satışlarıyla.

Bu konuda EOS’taki durum Bitcoin ve Ethereum‘da olduğundan daha kritik görünüyor. Yapılan bir araştırmayla 10 farklı EOS adresinin toplam EOS arzının neredeyse yüzde 50’sini elinde bulundurduğu ortaya çıkarıldı. Verilere göre 1 milyarlık arzın yüzde 49.67’sine denk gelen yaklaşık 500 milyon EOS token’ı 10 adreste tutuluyor. EOS’un arkasındaki şirket olan Block.one, toplam arzın yüzde 10’una denk gelen 100 milyon token bulunduruyor. Ekip zaten ICO yoluyla 4 milyar dolar elde etmişti, bu onlara 1.5 milyar dolar daha kazandırıyor.

Diğer 9 adresten en küçüğü 20.6 milyon, kalan 8 adres ise toplamda 380 milyon EOS’a sahip. Bu durum 10 EOS sahibiini gerçekten çok güçlü kılıyor, piyasada istedikleri birçok şeyi gerçekleştirebilirler.

Bu adreslerin Bithumb, Huobi, OKEx, Upbit, Binance ve Bitfinex gibi borsalara ait olması muhtemel. Ancak araştırmanın esas çarpıcı noktası en fazla EOS bulunduran 100 adreste toplamda yaklaşık 750 milyon EOS’un yer alması, bunun da tüm EOS token’larının yüzde 75’ini oluşturması. Bu adreslerin de çoğunluğunun borsa olması muhtemel değil.

Yayınlanan rakamlar, en zengin 1000 adresin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koymaya devam etti. En büyük 1000 EOS adresi, yaklaşık 850 milyon EOS tutuyor ve bu da toplamın yüzde 86’sına denk geliyor. Bu 1000 adres dışında EOS sahiplerinin geri kalanı, ekosistem üzerinde oldukça sınırlı bir etkiye sahip.

Araştırmada, “En büyük 1000, 100 ya da daha az adres ağ üzerinde bir karar aldığında kalan 163 bin hesabın bu konuda yapabileceği hiçbir şey yok.” deniyor.

→ %51 SALDIRI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR, SON KURBAN ZENCASH

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl