%51 saldırısı gündemden düşmüyor, son kurban ZenCash

Dün ZenCash ağı, ağın kontrolünün ele geçirildiği bir yüzde 51 saldırısına maruz kaldı. Saldırgan, değeri 550 bin dolardan biraz fazla olan 19600 ZEN ele geçirdi.

ZenCash, popüler Equihash madencilik algoritmasına dayalı bir proof-of-work kripto para birimi. Equihash, başta Zcash olmak üzere diğer birçok popüler kripto para tarafından kullanılıyor. Bu dünyada çeşili ağlarda kullanılan toplam Equihash hash oranı havuzunun çok geniş olduğu anlamına geliyor. ZEN, 2017 yılının Mayıs ayında başlatılan ve Zcash ile aynı kod temelini kullanan ZClassic’in bir çatalı.

Dün ZenCash ağı, ağın kontrolünün ele geçirildiği bir yüzde 51 saldırısına maruz kaldı. Saldırgan, yayın sırasında değeri 550 bin dolardan biraz fazla olan 19600 ZEN ele geçirdi. Madencilik havuzu işletmecileri, olası bir yeni saldırı için ZenCash ekibini uyardı ve borsalarla hızlı bir şekilde temasa geçilerek onay sürelerinin artırılması istendi.

30 bin dolara mal oldu

Saldırının yaklaşık olarak 4 saat boyunca sürdüğü söyleniyor. Teorik olarak kripto paralara yapılacak olası saldırıların ne kadara mal olabileceğini gösteren bir internet sitesi olan 51Crypto‘ya göre ZenCash’e yapılan saldırının maliyeti yaklaşık 30 bin dolar oldu.

ZenCash’e yapılan bu saldırı, son birkaç aydak dördüncü büyük yüzde 51 saldırısı olarak kayıtlara geçti. Daha önce Bitcoin Gold ve Verge gibi kripto paralara saldırılmış ve bu kripto paralarda daha büyük hasarlar meydana gelmişti.

Geçtiğimiz hafta yayına alınan 51Crypto adlı internet sitesi, ağlara saldırılması durumunda, kullanıcıların işlem gücünü kiraladığı pazaryeri NiceHash’in ne kadar güç sağlayabileceğini ortaya koyuyordu. Şok edici bir şekilde birkaç kripto para birimi maliyet/kâr oranında saldırganları oldukça teşvik edici değerlere sahipti. Geçmişte yüzde 51 saldırısı, donanım, elektrik ve bakım gibi birçok maliyet kalemi oluşturuyordu ama şimdi bu yeni ‘saldırı kiralama’ yöntemi, küçük ağlar için oldukça tehlikeli.

→ IOTA, SIR GİBİ SAKLADIĞI QUBIC’İN DETAYLARINI AÇIKLADI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl