Ellipsis Finance (EPS Coin) nedir? EPS Coin projesi ve geleceği hakkında detaylı bilgiler

Geçtiğimiz yılın en dikkat çeken DeFi projelerinden olan Ellipsis Finance (EPS Coin), son yükselişiyle birlikte bir süredir akümülasyon sürecinde olan kripto para piyasalarını hareketlendirdi. Yatırımcılar, internette Ellipsis Finance ile ilgili bilgilere, nereden alınıp satılacağı gibi konuları merak ediyor. EPS Coin hakkında bütün bilgilere bu içeriğimizde erişebilirsiniz.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Jeff Majtyka, Michael Egorov / 2021
Blok zinciri: Binance Smart Chain
Toplam arzı: 5 milyar
Dolaşımdaki arzı: 594 milyon
Piyasa değeri: 2.1 milyar dolar (10 Şubat 2022)
En düşük fiyat: 0.14 dolar
En yüksek fiyat: 21.29 dolar
Projenin amacı: Merkeziyetsiz finans alanında düşük ücretlerle işlem yapmayı sağlamak.
Kullanım alanları: DeFi

Ellipsis Finance projesi nedir?

Ellipsis Finance, Ethereum ağının en büyük otomatik piyasa yapıcı (AMM) protokolü olan Curve’den çatallanarak oluşturulan bir projedir. Michael Egorov, (Curve Finance kurucusu), Jeff Majtyka, Ben (Curve Finance CTO’su), banteg (Yearn Finance baş geliştiricisi), Alex (Ellipsis kurucu ortağı), James (Ellipsis kurucu ortağı) tarafından kurulmuştur. Ellipsis.finance, Binance Smart Chain blok zincirinde faaliyet gösteren sabit kripto paralar (stabilcoin) için bir swap platformudur. Ellipsis, minimum ücretle stabilcoin işlemlerine olanak sağlar. Ellipsis (EPS) coin ise, likidite sağlayıcıları (LP’ler) ve token sahipleri için değer sağlayan platformdaki native token’dır.

Ellipsis, kullanıcıların çok düşük slippage ile farklı sabit kripto paralar arasında değiş tokuş yapmalarını sağlayan otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM). Örneğin, Ellipsis’e sabit kripto para yatırdığınızda, bir “likidite sağlayıcısı” (LP) olursunuz ve protokol dahilinde sabit paraların kısmi sahipliğini temsil eden “LP token’ları” alırsınız. Protokol şu anda BUSD, USDC ve USDT için takas çiftlerini destekliyor ancak yakın gelecekte daha fazla takas çiftini platforma dahil edeceğini ifade etti.

LP Ödüllerin dağıtım şeması aşağıdaki şekildedir:

Ödüllerin %80’i likidite sağlayıcılarına, %20’si ise EPS/BNB Likidite Sağlayıcılarına dağıtılacaktır.

  • %5 — 1. Ay
  • %4 — 2. Ay
  • %3 — 3. Ay
  • %18 — Birinci Yılın Geri Kalanı (ayda %2)
  • %12,5 — 2. Yıl
  • %6.25 — 3. Yıl
  • %3.125 — 4. Yıl
  • %3.125 — 5. Yıl

 

Ellipsis Finance resmi olarak Mart 2021’de piyasaya sürüldü ve Curve Finance’in yetkilendirilmiş ve çatallanmış hali olarak çalışıyor. Bu nedenle, Curve Finance’e aşina olanlar, Ellipsis Finance’in işlevselliğini daha kolay anlayabilir. Bu anlaşmanın bir sonucu olarak, veCRV sahipleri bir dizi koşula bağlı olarak gelecekte airdrop token arzının %25’ini alacak.

DeFi tarafındaki gelişmelerin 2022 yılında oldukça hareketli olması beklenirken, en büyük çeşitliliğin Ethereum ve Binance Smart Chain blok zincirinde olması düşünülüyor. Curve’ün çatallanması sonucu

EPS Coin nedir?

EPS coin, token stake edenlerin Ellipsis protokolünce ücretlendirileceği bir Gelir Kazanma token’ıdır. Ayrıca, ücretler EPS stake edenler ile likidite sağlayıcılar (LP’ler) ödül havuzu ve stake havuzu arasında eşit olarak bölünür. Ödüllendirilen EPS token’ları, protokolün işlem ücretlerinden gelir ve üç ay boyunca dağıtılır. Kullanıcılar, %50 erken çıkış cezası için hak kazanma fırsatını göze alıp almayacaklarına karar verebilir. Kullanıcıların bu kararı sonrası edinilen ceza maliyeti, EPS’yi stake havuzunda kilitleyen kullanıcılara dağıtılır. Bu ücretler, 7 gün sonra eşit olarak bölünecek olan EPS stakerlarına anında verilir.

Ellipsis Finance’in yerel token’ı olan EPS Coin’in arzı, beş yıl içine yayılacak şekilde bir milyar (1.000.000.000) adet olarak planlanmıştır. Token’ın dolaşımdaki arzı 594 milyon adettir ve 10 Şubat 2022 tarihi itibariyle piyasa değeri 2.1 milyar dolar civarındadır.

EPS Coin nereden ve nasıl alınır?

EPS Coin, Binance, KuCoin, Gate.io, MEXC, Crypto.com gibi majör merkezi borsalarda işlem görürken, PancakeSwap, ApeSwap, Coin98 Exchange gibi merkeziyetsiz borsalardan da alınıp satılabiliyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl