Ünlü yazılımcı Hansson: Yanılmışım, kriptoya ihtiyacımız var!

Danimarkalı yazılım uzmanı ve aynı zamanda bir dönemin "24 saat Le Mans" yarışçısı David Heinemeier Hansson, Kanada'da tırcı ve kamyoncu protestolarına destek olanlara karşı uygulanan yaptırımları sert şekilde eleştirdi. Kişisel blog sayfasından Kanada başbakanı Justin Trudeau ve yönetimine tepki gösteren Hansson, "Ebu Gureyb cezaevini şirin ayıcıkların yönettiğine inanırdım ama bu yaşananları Kanada'da olacağına nanmazdım" dedi ve kripto paralara olan ihtiyaç için artık ikna olduğunu belirtti.

Yazılım mühendisi ve dayanıklılık üzerine yapılan mücadeleyle bilinen Le Mans 24 yarışçısı olan 43 yaşındaki Danimarkalı David Heinemeier Hansson, kripto paralara olan ihtiyaç konusunda yanıldığını ve Kanada’da yaşananların kendisine ders olduğunu söyledi.

Kişisel blog sayfasından Kanada başbakanı Justin Trudeau ve yönetimine ağır sözler sarfeden Hansson, yazısında özetle şu ifadeleri kullandı:

“2010 yılından beri kripto paralara karşıydım”

“Kendimi Bitcoin ve kripto paralar konusunda ‘şüpheci’ olarak tanımlamak az kalır. Twitter’da 2010 yılından bu yana, kripto para destekçileriyle birçok tartışma yaşadım. Bitcoin’in enerji tüketimi, garip işlem ücretleri, shit coin’lerdeki dolandırıcılıklar, büyük coin’lerin sert fiyat hareketleri, Tether’in büyük bir kandırmaca olması, web3’ün söylendiği kadar merkeziyetsiz olmaması ve çok daha fazlası…

“İstikrarlı Batı ülkesinde olur muydu!”

Ancak benim gerçek problemim hayal gücümün yeterli seviyede olmamasıydı. Venezulea gibi çökmekte olan ya da İran ve Çin gibi otoriter ülkelerde yaşasaydım, muhtemelen bankalardan uzak dijital varlıkların değerini anlardım. Ama istikrarlı bir Batı ülkesinde yaşayan biri olarak, kripto paraların bizimle ne ilgisi olabilirdi ki?

“Paranoyak olman, peşinde olmadıkları anlamına gelmez!”

Bitcoin’in zamanında çabuk zengin olmak isteyen kişiler tarafından savunulması şu anda yaşananları gerçeklikten uzaklaştırmıyor ya da senin paranoyak olman, senin peşinde olmadıkları anlamına gelmez.

“Barışçıl protestolar, otoriter rejimi ortaya çıkardı”

İşte Kanada’daki kamyoncu protestoları… 3 haftalık korna sesleri, trafiğe kapatılan yollar, bayrak sallamalardan oluşan barışçıl protestolar şoke edici şekilde otoriter bir rejimin ortaya çıkmasını sağladı. Önce Ottawa polis departmanı, GoFundMe’nin bağışlarına el konmasını sağladı. Sonra parayı geri vermeden önce 7-10 günlük bloke edilmesi geldi. Ama bu endişeler de aslında yersizdi, çünkü daha kötüsü olacaktı. Kanada başbakanı protestoculara karşı sıkıyönetim ilân etti.

“Olayların bitmesi de yetmedi”

Polis biber gazı kullandı ve protestocuları dağıttı ama bu da yeterli değildi. Kanadalı protestocuların ve bağışçıların banka hesaplarını dondurmayı, ve sigorta şirketlerini protestocular için poliçeleri ödememesini zorunlu kılmaya başladı. Protestolar sona ermiş olsa da, polis yeni mali kuralları önümüzdeki aylarda, olaya karışan herkese uygulayacağını söyledi.

“Ebu Gureyb’i yönetenler oyuncak ayılar deseniz inanırdım”

Bu gerçekten çılgınca. Korkunç ve delice… Bu protestoların, Bitcoin’cileri haklı çıkardığına hala inanamıyorum. Şimdi kamyonculara destek olan Kandalılar, geceleri korku içinde mi uyuyacaklar? Belki de GiveSenGo’nun listeleri hack’lenecek ve bu hatalı listelerde yer alan kişilerin banka hesapları kapatılacak. Ve tüm bunları yapanlar Kanadalılar öyle mi? Ebu Gureyb hapishanesini yönetenlerin oyuncak ayılar olduğunu söyleseniz bile inanırdım. Ancak tuhaf bir şekilde, bu uyarıyı Amerika’da Trump’tan değil, Kanada’da Trudeau’dan aldığımız için memnunum. Özellikle Trump’ın sıkıyönetim konusundaki otoriter tavrının Avrupa’da olmayacağını ya da bu tür olayların sadece Venezuela, İran ve Çin gibi yerlerde olacağını düşünenler şimdi gerçekliğine inanıyorlar. Bu olaylardan önce ben de böyle düşünüyordum.

“Bu bir uyandırma çağrısı”

Peki Fransa, Avusturya, Danimarka Kanada’dan farklı mı? Bu bence bir uyandırma çağrısı… Bana biraz da Snowden’ın açıklamalarını hatırlatıyor. Kanıt getirmeden önce, ABD’nin dünyadaki tüm e-postalara müdahale ettiği, istediği yerde herhangi bir telefon görüşmesini kaydettiği ve tüm internet trafiğini izlediği fikri çok abartılı görünüyordu. Gerçekten inkar edilemez olana kadar inanmıyordum.

“Yine inanmazdım”

Sadece birkaç ay önce bile, Kanada’da üç haftalık barışçıl bir protestonun sıkıyönetim, dondurulan banka hesapları ve protesto bağışçılarını ele geçirmek için terör finansmanı yasalarının kullanılmasına yol açabileceğini söyleseydiniz, inanmazdım.

Kripto paraları reddetme konusunda aceleci davranmışım. Bunu kabul ediyorum. Şu anda korunmak için işlem yapma özgürlüğümüze ihtiyacımız var. Bunu bilmek, ya da kabul etmek için lazer gözlere ya da bir NFT avatarına ihtiyacınız yok.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl