ETF analisti, SEC tweet’i sonrası Bitcoin ETF ihtimalini yukarı çekti

Bir Bitcoin ETF’inin ABD’de yakın zamanda onay alıp almayacağı merakla bekleniyor. Bu konuda önemli bir sürece girildi ve önümüzdeki haftalarda SEC’den onay bekleyen 6 Bitcoin ETF’iyle yıllardır ret kararı gelen ETF’ler için işler değişebilir.

Dün SEC’ye ait resmi Twitter hesabından, Ocak ayında yayımlanan bir açıklamaya yönlendirilen tweet ise onay lehine umutları artırdı. Söz konusu tweet’te “Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapan bir fona yatırım yapmayan önce potansiyel riskleri ve faydaları dikkatli bir şekilde gözden geçirdiğinizden emin olun.” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin ETF nedir? Avantajları ve dezavantajları

Bilindiği üzere SEC’nin doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan bir ETF’ten ziyade Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan bir ETF’i onaylama olasılığı daha yüksek. Geçtiğimiz aylarda SEC Başkanı Gary Gensler, bunu açıkça belirtmişti. SEC’nin paylaştığı bu son tweet, ETF onay ihtimalinin arttığına yönelik yorumları beraberinde getirdi.

“Net olarak iyi bir işaret”

Öte yandan Ekim ayında bir Bitcoin ETF onayına yüzde 75 ihtimal verdiğini daha önce açıklayan Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, SEC’nin tweet’i üzerine onayın giderek yaklaştığını belirterek “Açık bir biçimde bu iyiye işaret ve ihtimali yüzde 85’e çıkarıyoruz.” dedi. Bununla birlikte Balchunas, tweet’in bir onay geleceğinden söz etmek için yeterli olmadığını vurguladı.

Bir diğer analist önemli bir ilişkiye dikkat çekti

Bir diğer Bloomberg analisti James Seyffart ise SEC’nin daha önce bu tweet’i üç kez paylaştığını belirterek önemli bir ilişkiye dikkat çekti. Seyffart, “SEC’i en son bu tweet’i paylaştığında tarih 26 Temmuz 2021’di ve bu tarih, ABD’de listelenen ilk Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri yatırım fonu olan BTCFX’in işleme açılmasından iki gün öncesiydi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl