Bitcoin ETF’lerinde önemli tarihler: Kararlar art arda gelecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), cuma günü ARK Invest'in başvurusu için verdiği erteleme kararının ardından işi daha bitmedi! Kurumun masasında, eylül başı itibarıyla karar verilmesi gereken birçok başvuru daha bulunuyor.

SEC’nin önündeki Bitcoin spot ETF başvurusu sayısı her geçen gün artarken, ARK Invest kararının ardından ilk olarak 1 Eylül günü Bitwise ETP Trust için karar verilecek. Regülatör kurum, bu başvuruyu red ya da kabul edebilir, veya ARK kararında olduğu gibi erteleyebilir.

1 gün sonra da üst üste kararlar gelecek

Bitwise kararından sonra ise adeta beklenen gün gelecek. SEC, BlackRock şirketinin spot Bitcoin ETF başvurusuyla ilgili ilk kararını açıklayacak. BlackRock ile birlikte ayrıca VanEck, WisdomTree ve Invesco kararları da verilecek. Burada da, erteleme, kabul ya da ret kararları çıkabilir.

Beklentilerin yüksek olması kripto yatırımcılarının bu tarihlere de dikkat kesilmesine neden oluyor. Ancak uzmanlar, SEC’nin başvuruları kabul etme oranını düşük görüyor. Yine de 10 trilyon dolardan fazla değerde varlık yöneten ve şu ana kadar yüzlerce ETF başvurusunun 1 tanesi dışında hepsi kabul edilen BlackRock’ın büyüklüğü de umutları yeşertiyor.

“Erteleme bekliyoruz”

Bloomberg’in önemli ETF analistlerinden olan James Seyffart da başvurular için erteleme kararı beklediğini dile getirdi. Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin spot ETF başvurularının 2023 yılında kabul edilme olasılığını %65 gördüğünü belirttiği bir rapor da yazan Seyffart şunları söyledi:

“Büyük ihtimalle bir erteleme kararı çıkacak. Beklentimiz bu yönde… Burada fikrimizi değiştirebilecek tek olay, Grayscale davasında SEC aleyhine çıkacak olan bir karardır. Yine de böyle bir karar çıksa bile SEC erteleme verir diye düşünüyorum. Ama kabul kararı çıkacaksa da, ancak bu şekilde çıkar”

Bilindiği üzere geçtiğimiz sene haziran ayında Grayscale firması, SEC’nin, GBTC hisselerinin ETF’e dönüştürülmesi talebine verdiği “Hayır” cevabının ardından kuruma dava açmıştı.

Kripto yatırımcıları uzun senelerdir Bitcoin ETF’leri için SEC’nin onay vermesini bekliyor. Şu ana kadar spot ETF başvuruları için sürekli ret yanıtı veren kurum, 2021’in ekim ve kasım aylarında ise ilk kez Bitcoin vadeli ETF’lerini kabul etmişti.

SEC başkanı Gary Gensler, spot Bitcoin ETF’lerinin manipülasyona çok fazla açık olduğunu ve bu yüzden şu anki haliyle bu fonların kabul edilemeyeceğini iddia ediyor.

Birçok uzman aynı zamanda Gary Gensler’ın koltuğunun da tehlikede olduğunu belirtiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl