ETF uzmanı Rosenbluth: SEC’den aynı anda onaylama kararı çıkabilir

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), 2021 yılının son bölümünde en azından bir Bitcoin ETF başvurusunu kabul edip etmeyeceği merakla beklenirken süreç hakkında bağımsız yatırım araştırma şirketi olan CFRA yöneticisi Todd Rosenbluth, "Bu bir zaman meselesi.. 2022'de tüm başvuruları aynı anda onaylama kararı da çıkabilir" dedi.

Bitcoin fiyatının 50 bin doların üzerine çıkması ve 2021 yılının son çeyreği için beklenen bir ‘mega boğa sezonu’ kripto para endüstrisinde beklentileri tavan seviyesine taşırken, ETF’ler konusunda Ekim ayı için erteleme gelebileceğine dair yorumlar da artmaya başladı.

“SEC, ilk onay avantajını istemeyebilir”

CFRA’da ETF baş araştırma direktörü olan Todd Rosenbluth, CNBC’de katıldığı programda ilk olarak bir Bitcoin vadeli ETF’inin kabul edilme olasılığını yüksek gördüğünü ve SEC’nin ilk onay verdiği şirketin avantaj elde etmemesi için tüm vadeli ETF başvurularını aynı anda onaylama ihtimali bulunduğunu söyledi:

“Bu artık bir zaman meselesi. 2021 sonu mu, 2022 başı mı, bunu konuşuyoruz. Ekim ayında onaylanma, reddedilme ya da yeniden kararı geciktirme yönünde bir durum olabilir. 2022’de bir karar verilirse tüm başvuruların aynı anda onaylanması kararı da çıkabilir. Böylece, ilk ETF onayını alan şirketin ciddi bir avantaj elde etme durumu da ortadan kalkmış olur.”

“14 Kasım günü öğreneceğiz”

Küresel yatırım yönetim şirketi VanEck CEO’su Jan van Eck de aynı programda, kendilerinin de Bitcoin ETF başvuruları olduğunu ve 14 Kasım’ın da SEC’nin bir yanıt vermesi gereken son gün olduğunu belirtti:

“Bitcoin vadeli ETF’lerini erteleyebilirler. Ancak bizim direkt olarak Bitcoin’e yatırım yapan ETF başvurumuz için kesin bir tarih var. 14 Kasım’da olumlu ya da olumsuz bir kararın verilmesi gerekecektir. Dolayısıyla fiziksel Bitcoin ETF’i konusunda SEC’nin ne düşündüğünü en geç 14 Kasım günü öğreneceğiz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl