eth etf onay ne zaman

Ethereum ETF’leri konusunda son günlerde yaşanan gelişmeler ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) karar süreci, yatırım ve finans dünyasının nabzını tutan en önemli konular arasında yer alıyor. Peki, Ethereum ETF ne zaman onaylanacak ya da ETH ETF’i onaylanacak mı? Gelin hep birlikte yaşanan gelişmeleri inceleyelim!

Ethereum ETF’lerine onay yakın mı?

Ethereum spot ETF kararına saatler kala, SEC’nin S-1 belgeleriyle ilgili başvuru yapan şirketlerle iletişime geçtiği belirtiliyor. Başvuru yapan şirketlerden birinin yöneticisi, “Son andaki politika değişikliğiyle SEC de gafil avlandı, hazırlıksız yakalandı. O yüzden basitçe anlatmak gerekirse, şimdi başlıyoruz” dedi.

Bu açıklama, SEC’nin son anda yaptığı politika değişikliğinin hem başvuru yapan şirketleri hem de kendi bünyesindeki yetkilileri hazırlıksız yakaladığına işaret ediyor. Dolayısıyla, Ethereum ETF’lerinin onay sürecinin beklenenden daha karmaşık ve uzun olabileceği öngörülüyor.

İlginizi çekebilir! | Ethereum ETF onayı en çok onlara yarayabilir: Dikkat çeken 10 token

SEC’nin S-1 dosyalarıyla ilgili şirketlerle yeni iletişime geçmesi, onay sürecinin uzayabileceğine dair bir işaret olarak değerlendiriliyor. S-1 dosyaları, şirketlerin mali durumu, iş modeli, risk faktörleri ve yönetim kadrosu hakkında detaylı bilgiler içeriyor ve bu dosyaların onaylanması, ETF’in borsada işlem görmesi için kritik bir adım olarak görülüyor. SEC’nin bugün vereceği karar, şirketlerin yaptıkları 19b-4 dosyalamalarıyla ilgili olacak. Bu dosyalar onaylansa bile, S-1 dosyalarının tamamlanması ve hayata geçmesi zaman alabilir, dolayısıyla fonların işleme açılması da gecikebilir.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, “Ne kadar hızlı gidebilirler, bilmiyorum. Bu birkaç gün çok karmaşık bir süreç olacak. Belki de birkaç hafta sürecek. İş tamamen S-1 dosyalamalarına bağlı…” diyerek sürecin karmaşıklığını vurguluyor. Ancak Ethereum ETF’nin ne zaman onaylanacağı da merak konusu…

ETH ETF onay kararı ne zaman?

Ethereum spot ETF’leri konusunda yaşanan gelişmeler ve SEC’nin son dakika iletişimleri sonrası, yatırımcılar ve piyasa analistleri SEC’nin vereceği kararı merakla bekliyor. Ethereum ETF’nin onay kararı, TSI ile 23.00 sıralarında açıklanacağı tahmin ediliyor. SEC’nin bu saatte ya onay ya da ret kararı vermesi bekleniyor. Bu karar, Ethereum ve genel kripto para piyasaları üzerinde önemli bir etki yaratacak.

Ethereum ETF’lerinin onaylanması durumunda, bu durum birçok analiste göre Ethereum’a daha aşina oldukları bir aracılık yoluyla hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların kolayca yatırım yapabilmesini sağlayacak. Bu onay, Ethereum’un trilyon dolarlık bir pazardan pay almasını sağlayabilir.

Sonuç olarak, Ethereum spot ETF kararının bugün TSI ile 23.00’te açıklanması bekleniyor. Her iki durumda da -onay ya da ret- piyasaların hızlı bir şekilde tepki vereceği ve yatırım kararlarının etkileneceği öngörülüyor. Piyasalar ve yatırımcılar, bu kritik kararı büyük bir heyecan ve merakla bekliyor.

Okumadan geçmeyin! | İki firma Ether spot ETF başvurusundan vazgeçti

SEC’in karar mekanizması adil değil

VanEck gibi şirketler ise, SEC’nin toplu karar mekanizmasının adil olmadığına inanıyor. VanEck’in kripto araştırmalarından sorumlu yöneticisi Matthew Sigel, “İlk başvuran biziz. Daha önce bunun bir anlamı vardı. Yine olmalı… Biz daha çok bekledik ve masrafımız diğerlerine göre çok oldu” diyerek, SEC’nin adil olmayan bir rekabet ortamı yarattığını belirtiyor.

Ethereum ETF’i onaylanacak mı?

Sosyal medyada, bazı kripto şirketlerinin Ethereum spot ETF’lerinin reddedileceğini öne sürdüğü raporlar tartışma yaratıyor. Ancak Bloomberg’in ETF analisti Eric Balchunas gibi isimler, SEC’nin onay vereceği yönünde duyumlar aldıklarını belirtiyor. Balchunas, “Bizim tek bir duyumumuz var, o da kabul yönünde…” şeklinde bir tweet attı.

Staking yoksa onlar da yok

Diğer yandan SEC’nin Ether spot ETF’lerinde staking özelliğine sıcak bakmaması, bazı şirketlerin başvurularını geri çekmesine neden oldu. CoinShares ve Valkyrie, staking özelliği olmadan Ether spot ETF’lerinin bir anlamı olmayacağını belirterek başvurularını yapmama kararı aldılar. SEC’nin bu konudaki katı tavrı, staking faaliyetlerine karşı çıkması ve bu hizmetlerin kayıt dışı menkul kıymet satışı kategorisine girdiğini düşünmesi, piyasa oyuncuları tarafından eleştiriliyor.

Sonuç olarak baktığımızda SEC’nin tavrını hızlı bir şekilde değiştirmesi piyasayı hem şaşırttı hem de hazırlıksız yakaladı diyebiliriz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl