Yeni bir dip endişesi: ICO’lar henüz Ether’lerinin tamamını tasfiye etmedi

Son araştırmalar, ICO projelerinin henüz Ether rezervlerinin tamamını tasfiye etmediğini gösteriyor ve bu da yeni bir dip endişesi yaratıyor.

ICO projeleri hala çok sayıda Ether tutuyor ve bu durum olası bir toplu tasfiye halinde Ether’in fiyatının üç haneli rakamlarının altına, hatta 2017’nin başlarındaki seviyelere çekilebileceği endişesi yaratıyor.

ETH taş devrine geri mi dönecek?

Halihazırda sancılı bir dönemin ortasında bulunan Ether, bu hafta son 18 ayın en düşük seviyesini görerek 126 dolara kadar geriledi. Ocak ayında Ether’in 1,400 doların üzerine çıktığı göz önüne alındığında %91 oranında bir düşüş söz konusu.

Son satış dalgası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) ICO dünyasındaki iki küçük oyuncuya karşı aldığı kararın ardından geldi. Komisyon, bunun öncesinde de EtherDelta’nın kurucusuna para cezası vermişti.

The Block tarafından yapılan araştırma, ICO rezervlerindeki miktarın toplam Ethereum arzının yaklaşık yüzde 3.5’ine denk gelen 3.57 milyon ETH’nin biraz üzerinde olduğunu gösteriyor. Bir ICO düzenleyen şirketlerin çoğu parayı ETH aracılığıyla topladı ve hala bunun önemli bir kısmını tutuyorlar. Bu doğrultuda son zamanlarda artan bir endişe, SEC’in ICO’lara ilişkin verdiği kararlar sonucunda ICO’ları düzenleyen şirketlerin topladıkları fonları ABD Doları cinsinden yatırımcılara iade etmeye zorlanabileceği ihtimali. Bu durumda şirketler, bulundurdukları ETH rezervlerini tasfiye etmek durumda kalacaklar.

Nisan ayında ICO’ların rezervlerinde toplam arzın yüzde 4.5’ine denk gelen 4.65 milyon ETH yer alıyordu. Bu durum Nisan’dan bu yana yüzde 23 oranında tasfiye ya da taşıma işlemi yapıldığını gösteriyor. O dönemde ICO’ların varlıkları 1.76 milyar dolar ediyordu, bugün ise 475 milyon dolarlık bir paraları var. ICO projelerin geneli başlangıçta topladıkları miktarın yüzde 64^ünü taşıdılar ya da tasfiye ettiler. Geçtiğimiz iki ayda Ether rezervlerinin sadece yüzde 2’si satıldı, bu da ICO projelerinin son satış dalgasından sorumlu tutulamayacağı anlamına geliyor.

Öte yandan bir başka endişe kaynağı da çoğu ICO’nun herhangi bir gelir elde etmiyor olması, dolayısıyla tuttukları Ether’leri işletme giderlerini karşılamak için satmak zorunda kalabilirler.

Haber: NewsBTC

→ TRON’DA KOBE BRYANT RÜZGARI: KONUŞMACI OLACAK

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl