Amazon Managed Blockchain, Ethereum’u desteklemeye başladı

amazon

Amazon’un halka açık ağlara katılmayı veya ölçeklenebilir özel ağlar oluşturup yönetmeyi kolaylaştıran Managed Blockchain hizmeti, Ethereum’u desteklemeye başladı.

Amazon Web Services tarafından bugün yapılan açıklamada AWS müşterilerinin dakikalar için Ethereum node’ları oluşturup Ethereum ana ağı ve Rinkeby ile Ropsten gibi test ağlarına bağlanabileceği kaydedildi. Ayrıca Amazon Managed Blockchain’in node sağlığını takip ederek sağlıksız node’ları değiştirdiği ve Ethereum yazılım yükseltmelerini otomatikleştirerek müşterilerin Ethereum altyapısını kullanabilirliğini iyileştirdiği belirtildi.

AWS, Ethereum desteğini Aralık ayında önizlemeye sunmuştu.

Ethereum ağında şu anda 8359 node çalışıyor. Bunların yüzde 33’ü ABD’de, yüzde 20’si Almanya’da ve yüzde 8’i ise Çin’de yer alıyor. Amazon’un yeni hizmeti ile bu sayının hızlı bir şekilde artacağı öngörülüyor. Node’lar, fikir birliği sağlar, işlemleri kontrol eder ve ağı olası saldırılara karşı güvenceye alır. Bitcoin’deki node sayısı ise 10 binin üzerinde.

Amazon, Ethereum gibi halka açık blok zincirileriyle ilgili hizmetler sunarken bir yandan kendi dijital parasının hazırlığı içinde. E-ticaret ve teknoloji devinin bunun için Meksika’yı seçtiği ve bu ülkede dijital para projesini başlatacağı öne sürülüyor. Henüz resmi şekilde açıklanmayan proje, platformun Prime müşterilerini sisteme bağlı tutmayı hedefliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl