Kripto para borsası Bitfinex’ten 900,000 ETH’lik transfer

Bugün 7 saat süre ile kapalı olacak olan önde gelen kripto para borsası Bitfinex, 900,000 ETH'lik transfer işlemi gerçekleştirdi.

Bitfinex borsası tarafından yakın zamanda yapılan bir duyuruya göre, borsa Mt Gox.’tan bu yana kripto para borsalarında kaydedilen en uzun süreli kesintiye gidecek. Geçişi tamamlamak için hem Bitfinex hem de Ethfinex 7 saatliğine hizmet vermeyecek. Borsanın bugün TSİ 13.00’ten itibaren kapalı olacağı bildirildi.

Güncelleme süresi boyunca hesap sahipleri cüzdanlarına erişemeyecek ve her iki platformdaki tüm özellikler devre dışı kalacak. Bu kesinti süresinin nedeni ise borsanın tüm işlemlerini ve verilerini AWS sunucularından kendi sunucularına taşıması.

Bitfinex 5 Ocak’ta attığı bir tweet’te 7 saatlik kesintinin 7 Ocak tarihinde olacağını duyurdu ve o tarihte planlanan işlemleri olan kullanıcılarının işlemlerini öne almalarını istedi.

 

Bu taşıma işlemiyle ilgili bir duyuru daha yapan Bitfinex, şunları belirtti:

“Tüm fonlar taşıma boyunca güvenli kalacak ve hiçbir şeyden etkilenmeyecek. Ayrıca hiçbir fon risk altında kalmayacak.”

142 milyon dolarlık taşıma işlemi

İşin güvenlik boyutuna dikkat eden Bitfinex, 900,000 ETH‘yi bir cüzdandan diğerine taşıdı. Bu işlemin dolar cinsinden değeri ise yaklaşık 142 milyon.

Bu büyük para hareketinin kripto para piyasasına etkilerinin ne olacağı ise hala cevapsız bir soru olarak karşımızda duruyor. Ayrıca, Bitfinex gibi önde gelen bir kripto para borsasının çeyrek gün kapalı kalmasına piyasanın ne tepki vereceği de belli değil. Bitfinex gerçekten zor bir iş yapıyor. Eğer güvenlik kaygıları olmadan bu işi başarabilirse bu gerçekten büyük bir başarı olacak.

Borsa, 7 saatin kripto para ticaretinde oldukça uzun bir süre olduğunun farkında ve bu konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı:

“Kripto para alım satımında 7 saatin oldukça önemli bir süre olduğunu biliyoruz ve bu geçişi güvenlik ve kaliteden ödün vermeden olabildiğince sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için tüm önlemleri aldığımıza dair söz veriyoruz. Özel sunuculara veri taşıma bizim sektörümüz için alışılmadık bir şey. Bu önemli bir girişimdi. Profesyonel trader’ların diğer sektörlerde alıştığı standartları yakalamanın önemli olduğunu düşündük.”

Açıklamalara göre, özel sunuculara geçiş aşağıdaki faydaları sağlayacak:

*İyileştirilmiş işlem hızı ve performansı
*Trader’lar için çapraz bağlantı ve ortak konum hizmetlerine erişim
*Gelişmiş platform güvenliği

Bu yedi saatlik kesinti faydaları açısından kayda değer midir ya da Bitfinex önemli miktarda müşterisini mi kaybedecek? Bunu zamanla göreceğiz. Ayrıca borsa kendi sunucularına geçtikten sonra teknik problemlerle savaşabilecek bir konumda olacak mı? Şu anda birçok soru cevapsız durumda.

Haber: CoinGape

→BİTCOİN, 4,100 DOLARA DAYANDI, MATİ GREENSPAN SICAĞI SICAĞINA YORUMLADI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun